Utama Kuasa

Keracunan paracetamol - bagaimana untuk mengelakkan berlebihan dan akibat

Semua paracetamol yang terkenal boleh bukan sahaja menjadi penjimatan untuk haba dan sakit, tetapi juga ancaman sebenar kepada tubuh manusia. Jadi apa bahaya paracetamol, berapa lama dan berapa pil tablet paracetamol yang boleh anda ambil, apakah faedahnya dan bahaya, dan bolehkah anda diraculi dengan paracetamol?

Paracetamol atau acetaminophen adalah bahan bukan steroid yang boleh didapati sebagai ubat yang berasingan atau sebagai sebahagian daripada ubat lain di bawah pelbagai jenama dan jenama (misalnya, Dolamin, Pentalgin, Flu Dingin). "Pure" ubat dihasilkan dalam bentuk tablet, kapsul, bentuk cecair untuk orang dewasa dan kanak-kanak, penyelesaian untuk suntikan intramuskular dan suppositori rektum.

Paracetamol mempunyai kesan antipiretik yang jelas, dan ia boleh meredakan kesakitan yang tidak disebabkan keradangan.

Bahan ini tidak menjejaskan membran mukus perut, walaupun dalam hal pentadbiran lisannya. Walau bagaimanapun, untuk mencapai kesan yang cepat, perlu mengambil tablet tidak cecair, tetapi bentuk "cecair" atau lilin.

Bagaimana cara mengambil paracetamol dengan betul

Penerimaan paracetamol memerlukan ketepatan, dan untuk orang dewasa terdapat juga batasan yang ketara - alkohol adalah dilarang, yang pasti akan meningkatkan beban pada buah pinggang dan hati.

Perhatikan! Individu yang mengambil alkohol kerap harus menurunkan dos paracetamol yang disyorkan untuk semua dengan sekurang-kurangnya 1/3.

Sekiranya rawatan dengan paracetamol berlaku sendiri, maka pertama-tama perlu mengkaji dengan teliti arahan dalam perenggan "Kontra" dan "Penerimaan dengan berhati-hati yang melampau."

Selanjutnya, tanpa mengira umur, untuk kesan berkesan ubat diperlukan sebelum setiap pentadbiran menunggu 1 atau 2 jam selepas makan. Bolehkah saya mengambil parasetamol selepas atau sebelum makan? Ia adalah mungkin, tetapi dalam kes pertama kesan terapeutiknya akan berkurangan secara mendadak, dan pada kedua, akibat yang tidak diingini dari pankreas mungkin berlaku.

Anda juga tidak boleh lupa bahawa sebarang bentuk ubat ini perlu dibasuh dengan 100 ml air yang besar dan minimum. Pengecualian adalah penetapan suppositori rektum dan suntikan - tidak perlu air dan anda tidak boleh memberi tumpuan kepada pengambilan makanan.

Peraturan masuk untuk orang dewasa

Tablet (200, 350, 500) hanya boleh digunakan untuk orang dewasa dan remaja yang beratnya melebihi 50 kg. Suspensi dan sirap (250/5 ml, 500/5 ml) juga bertujuan untuk orang dewasa dan kanak-kanak berumur 12 tahun yang beratnya lebih dari 40 kg.

Peraturan dos berikut ada untuk orang dewasa (angka-angka dalam tanda kurungan adalah nombor untuk orang yang kekurangan buah pinggang):

  • dos tunggal purata - dari 200 hingga 400 mg, (250 mg);
  • dos tunggal maksimum - 500 mg, (300 mg);
  • Parasetamol dos harian maksimum adalah 3,000 mg (1,500 mg).

Dos tunggal ini boleh diminum 2-3 kali sehari, tetapi adalah wajar untuk memerhatikan selang yang sama antara dos - sekurang-kurangnya 4 jam, tetapi dengan kehadiran kekurangan buah pinggang, selang masa perlu ditingkatkan hingga 8 jam.

Lilin ditetapkan dari 1 hingga 4 kali sehari, dengan selang waktu 4 jam. Dos tunggal tidak boleh melebihi 1,000 mg, dan maksimum harian 4,000 mg.

Peraturan kemasukan untuk kanak-kanak

Bentuk paracetamol kanak-kanak - penggantungan dengan jumlah bahan aktif dan lilin yang dikurangkan. Sekiranya perlu, anda boleh menggunakan bentuk dewasa, masing-masing, dengan mengira dos yang dikehendaki dalam ml atau membahagikan lilin sebanyak setengah atau 1/3. Selang masa untuk penggunaan bentuk "kanak-kanak" adalah sama seperti orang dewasa - sekurang-kurangnya 4 jam.

Walau bagaimanapun, ahli pediatrik menasihatkan penggunaan suppositori dan suspensi mengikut urutan, yang akan bergantung kepada badan dan respon badan kanak-kanak:

  • Sekiranya badan kanak-kanak naik ke 38 ° C, lilin digunakan. Sekiranya berjaya menurunkan suhu, mereka terus menetapkan.
  • Jika lilin dengan paracetamol tidak membawa hasil yang diinginkan, mereka harus dibuang dan mula menggunakan sirap.

Dos harian maksimum bergantung kepada umur kanak-kanak dan / atau beratnya

Garis panduan umum dan amaran tambahan

Untuk mengelakkan kesan sampingan, perubahan mendadak dalam suhu badan, serta turun naik kesakitan, paracetamol perlu diambil pada selang masa yang tetap, dengan dos minima dan kursus paling singkat kursus.

Berapa hari bolehkah anda mengambil paracetamol tanpa rehat? Walau bagaimanapun, kedua-dua orang dewasa, dan terutamanya kanak-kanak, jika suhu tidak berkurang selama 3 hari, dan kesakitan tidak hilang selama 5-7 hari, penerimaan paracetamol perlu dihentikan dan segera dapatkan bantuan perubatan.

Adakah Paracetamol Berbahaya?

Walaupun paracetamol dimasukkan oleh WHO ke dalam beberapa senarai ubat-ubatan yang perlu dan penting, dan kerana dos terapeutik yang luas, overdosis yang tidak disengajakan dengan paracetamol secara praktikal tidak dikecualikan, harus diperhatikan bahawa ubat tidak hanya memberi kesan sampingan, tetapi juga dapat memberi efek toksik pada hati, buah pinggang, sistem peredaran darah dan kelenjar endokrin.

Kesan sampingan

Hari ini dibuktikan bahawa jika seorang wanita yang hamil dengan janin lelaki mengambil paracetamol terlalu kerap, maka risiko mempunyai seorang lelaki dengan ujian yang tidak diperkecil meningkat sebanyak 16 kali.

Semasa menyusu, ibu muda juga tidak disyorkan untuk mengambil paracetamol, kerana 1% mendapat susu, dan rawatan dengan ubat ini dibenarkan hanya dari 3 bulan.

Pada amnya, perlu diberi amaran - walaupun dos biasa paracetamol, tetapi digunakan untuk masa yang lama dan tidak terkendali, boleh menyebabkan kesan sampingan dan kesan berikut:

  • gangguan sistemik hati dan buah pinggang;
  • belching, pedih ulu hati, kembung perut, cirit-birit, atau sembelit;
  • perubahan dalam gambar darah - leukopenia, pancytopenia, agranulocytosis;
  • keadaan anemia;
  • ruam dan gatal-gatal pada kulit;
  • gusi berdarah;
  • pendarahan dari hidung;
  • angioedema.

Terdapat pertikaian antara saintis perubatan Amerika dan Inggeris. Tuntutan pertama bahawa minat umum pada ibu bapa paracetamol dalam rawatan apa-apa gejala pada kanak-kanak, membawa kepada fakta bahawa 41% pesakit dengan jenis alahan asma bronkial. Pihak British lebih suka tidak meningkatkan keadaan, merujuk kepada tidak mencukupi (sejak tahun 70-an!) Masa pemerhatian untuk kesimpulan statistik, mereka mencadangkan untuk tidak mengubati diri sendiri dan tidak menggunakan febrifuge pada setiap kesempatan yang "mudah".

Ketoksikan parasetamol

Kesan toksik paracetamol pada badan disebabkan oleh fakta bahawa 97% dimetabolisme di hati, dan dikeluarkan dari badan dalam bentuk metabolit bersama dengan air kencing. Oleh itu, kesan sampingan toksik yang paling ketara paracetamol ialah pemusnahan hati.

Ia tidak disyorkan untuk orang yang mempunyai patologi hati untuk menggunakan paracetamol dalam apa-apa dos, kerana dengan kekurangan glutation dalam sel-sel hati, metabolit tidak aktif sulfat-parasetamol menyekat kerja enzimatik sel-sel hati dan menyebabkan nekrosis mereka.

Hari ini telah dibuktikan bahawa jika orang yang minum alkohol kerap mengambil paracetamol, hati pasti akan mula mengurai. Dan ini tidak memerlukan dos toksik parasetamol 7.5 atau 10 g dalam kombinasi dengan sebilangan besar alkohol yang kuat. Adalah cukup untuk minum sedikit lebih daripada 0.5 liter bir sehari (untuk wanita - 0.33 liter) dan pada masa yang sama diubati dengan dos tinggi paracetamol yang dibenarkan, dan hasil yang buruk akan dijamin.

Apa yang akan berlaku jika anda mengambil tablet paracetamol beberapa hari, tetapi secara tetap dan untuk masa yang lama? Jawapannya mudah - kegagalan buah pinggang terminal akan berkembang.

Selain semua di atas, pengambilan jangka panjang dan tidak terkawal paracetamol boleh menyebabkan pendarahan gastrointestinal, yang sering berakhir dengan kematian.

Hidup rak

Apa yang akan berlaku jika anda minum paracetamol yang sudah tamat tempoh? Sudah tentu, ia tidak akan menjadi racun, tetapi akibatnya boleh menjadi tidak dapat diramalkan. Kenapa Kerana setem pengilang pada pembungkusan masa di mana ubat itu diuji. Tetapi apa proses akan mula berlaku selepas penyelesaiannya tidak dipelajari oleh sesiapa pun, dan kajian semacam itu tidak akan dilakukan, berikutan kos yang tinggi dan tidak menentu. Oleh itu, tidak sepatutnya risiko. Jika perlu, lebih baik menggunakan skema yang terbukti, yang diluluskan oleh ahli farmasi di seluruh dunia: + 10% daripada jumlah masa penyimpanan hingga tarikh tamat tempoh.

Pelanggaran Dos

Untuk mencapai overdosis yang kritikal, yang akan menyebabkan kemudaratan atau mengancam nyawa, anda perlu minum lebih daripada 10 tablet paracetamol:

  • dos ambang, yang menjejaskan hati - 10 g atau 20 tablet;
  • dos yang mematikan paracetamol - 20 g atau 40 tablet 500 mg.

Tetapi parasetamol, yang diambil walaupun dalam kuantiti sedemikian, membawa bahaya kepada hati hanya 3.9% daripada mereka yang telah mempertaruhkannya, dan kematian dalam 0.9% daripada kes yang cuba menyelesaikan kehidupan. Dalam selebihnya, majoriti kes, intoksikasi akut atau kronik berlaku dengan gejala dan akibat ciri. Tetapi ia berlaku sebaliknya:

Punca keracunan

Berikut adalah senarai lengkap sebab mengapa anda boleh mendapatkan keracunan paracetamol:

  1. Cuba bunuh diri.
  2. Rawatan serentak dengan paracetamol dan persiapan gabungannya.
  3. Penyakit hati dalam anamnesis.
  4. Gabungan paracetamol + minuman beralkohol.
  5. Pengambilan gabungan dengan asid ektarik, phenobarbital, pengaktif cytochrome P-450, ubat antihistamin atau glukokortikoid.

Keracunan paracetamol - gejala dan peringkat

Dalam perkembangan keracunan, tahap IV dibezakan dengan tanda-tanda indikatif:

  1. 2-24 jam selepas mengambil dos kritikal - keletihan umum, saya ingin tidur, sedikit dan sentiasa nauseated, tetapi muntah mungkin.
  2. 24-72 (96) jam - manifestasi tanda-tanda kerosakan hati yang pertama. Keparahan mereka bergantung pada jumlah "racun" yang diambil.
  3. 72 (96) - 144 jam - kegagalan hati akut berkembang:
    • dalam ujian darah, kepekatan bilirubin dan asid laktik meningkat secara dramatik, tahap glukosa dan ph-darah menurun;
    • terdapat pendarahan - subkutaneus, hidung, dari gusi;
    • Mengantuk memberi laluan kepada keghairahan psiko-emosi dan fizikal;
    • sawan, gangguan ucapan dan halusinasi mungkin;
    • mengejar kesakitan di sebelah kanan;
    • cecair berkumpul di abdomen;
    • kulit dan sclera berwarna kuning;
    • terhadap latar belakang penurunan suhu, demam berkembang;
    • hati menurun dalam jumlah;
    • irama jantung yang pecah;
    • kemungkinan perkembangan edema otak, ensefalopati hepatik, sepsis, koma.

Sebagai peraturan, kematian adalah mungkin untuk 3-5 hari selepas berlebihan.

  1. Sekiranya krisis telah berlalu, maka datang tahap pemulihan. Bantuan tepat pada masanya, rawatan yang mencukupi dan keupayaan sel hati untuk membiakkan semula dengan cepat akan memulihkan kesihatan dalam 3-4 minggu.

Kaedah apa yang membolehkan kita menilai tahap sebenar ancaman overdosis paracetamol dan menetapkan terapi yang mencukupi?

Untuk diagnosis pesat dalam kes keracunan dengan parasetamol, pengukuran kepekatannya dalam darah dilakukan.

Untuk melakukan ini, adalah perlu untuk mengetahui masa yang tepat untuk mengambil dos kritikal dadah. Selepas 4 jam, gunakan rumus-Matthew nomogram, yang membolehkan anda menentukan tahap ketoksikan jumlah yang diterima "racun", dan sama ada perlu mengambil penawar.

Nomogram rumak-Matthew memberikan hasil yang boleh dipercayai (-25%) hanya untuk keracunan akut, dan untuk keracunan kronik atau subacute, serta untuk mengambil gabungan parasetamol dengan tindakan yang berpanjangan, ia tidak digunakan. Dalam kes sedemikian, bantuan pakar-pakar sempit pusat kawalan racun adalah perlu.

Pertolongan cemas dan rawatan

Tindakan pertama yang perlu dilakukan sekiranya berlaku keracunan yang disyaki dengan paracetamol - anda mesti segera menghubungi ambulans! Dan hanya selepas panggilan, basuh perut dengan banyak air suam, dan kemudian ambil dos sorben yang tersedia, mengikut arahannya.

Perhatian! Anda tidak boleh mengambil diuretik sendiri untuk memaksa diuresis. Ia tidak berkesan, dan dalam sesetengah kes bahkan berbahaya, jadi kaedah ini mengeluarkan paracetamol dari badan tidak digunakan walaupun dalam keadaan hospital.

Terapi keracunan paracetamol dijalankan secara eksklusif dalam keadaan hospital, di mana seorang pakar, bergantung kepada keparahan lesi, boleh membuat rejimen rawatan prosedur berikut:

  • lisan, suntikan atau pentadbiran siasatan penawar - V-asetilcysteine, yang dalam kes ringan boleh digantikan dengan Methionine;
  • menggali manitol, glukosa, albumin, hemodez;
  • Berdasarkan keterukan gejala keracunan, antibiotik, suntikan hemostatik, pemindahan plasma, dan penyedutan oksigen digunakan.

Berlebihan pada kanak-kanak

Oleh kerana pada kanak-kanak yang berusia di bawah 6 tahun, metabolisme paracetamol berjalan di sepanjang jalan yang berbeza, kesan hepatotoksiknya kurang jelas dan tanda-tanda kegagalan hati jarang diperbaiki. Oleh itu, keracunan paracetamol ringan pada kanak-kanak boleh dirawat di rumah.

Walau bagaimanapun, ibu bapa harus ingat bahawa ubat, termasuk paracetamol, harus disimpan di tempat yang selamat. Pengambilan paracetamol pada kadar 150 mg setiap 1 kg berat badan boleh menjadi maut untuk tubuh kanak-kanak.

Pencegahan keracunan

Dan sebagai kesimpulan, marilah kita ingat sekali lagi kaedah-kaedah yang akan membantu untuk mengelakkan berlebihan dan tidak akan mengubah ubat menjadi racun:

  • ketat mengikut selang dan selang penerimaan;
  • tidak mengambil pada masa yang sama beberapa ubat yang mengandungi paracetamol;
  • dalam apa-apa hal, berhenti mengambil selepas 5 hari;
  • peminum, "pechenochnik" dan orang tua mengurangkan dos dengan sekurang-kurangnya 1/3;
  • memerhatikan prinsip keserasian dengan ubat lain;
  • Jauhkan Paracetamol daripada jangkauan kanak-kanak.

Dan tentu saja, cara terbaik untuk melindungi diri anda dari keracunan paracetamol adalah dengan berunding dengan doktor.

Apa yang perlu dilakukan dengan keracunan paracetamol

Paracetamol adalah ubat perubatan yang digunakan untuk mengurangkan suhu badan, melegakan kesakitan dan mengurangkan keradangan. Ia boleh digunakan untuk merawat orang dewasa dan kanak-kanak. Artikel ini membincangkan akibat dari overdosis paracetamol, sebab, gejala, cara pertolongan cemas, jumlah rawatan di hospital.

Apa itu paracetamol, di mana ia ditugaskan

Paracetamol tergolong dalam kumpulan ubat anti-radang nonsteroid. Ia digunakan sebagai agen antipiretik, analgesik dan anti-radang. Tablet paracetamol disediakan. Farmasi disediakan tanpa preskripsi.

Sekali dalam tubuh, paracetamol dengan cepat diserap ke dalam darah melalui membran mukus saluran penghadaman. Ia dimetabolisme sepenuhnya di hati, dan dikeluarkan oleh buah pinggang.

Tanda-tanda untuk mengambil paracetamol termasuk:

  • hipertermia - peningkatan suhu badan pada kanak-kanak dan orang dewasa;
  • sakit kepala;
  • algomenorrhea - haid yang menyakitkan;
  • arthralgia - kesakitan pada sendi;
  • myalgia - kesakitan yang dilokalkan dalam tisu otot;
  • neuralgia - kesakitan yang disebabkan oleh keradangan atau mencubit saraf;
  • sakit gigi.

Sila ambil perhatian bahawa mengambil paracetamol perlu dirundingkan dengan doktor anda. Sekiranya anda tidak mengikuti dos yang betul, ia adalah berbahaya dan boleh menyebabkan gangguan yang teruk dalam badan pada orang dewasa dan kanak-kanak, yang membawa kepada kematian.

Apakah punca-punca perkembangan keracunan paracetamol?

Berlebihan paracetamol adalah berbahaya kepada manusia. Selalunya ia berkembang semasa rawatan diri. Tidak mengetahui ciri-ciri resepsi, peraturan dos, pesakit boleh mengambil ubat ini dalam kuantiti yang banyak.

Berikut adalah punca utama yang boleh menyebabkan keracunan paracetamol.

  • Berlebihan ubat akibat rawatan diri dengan paracetamol. Orang yang menggunakan ubat ini untuk mengurangkan suhu badan dalam rawatan jangkitan virus, mengharapkan tindakan segera. Kadar pengurangan suhu normal ialah penurunan 1 darjah sejam. Dos berulang dos besar paracetamol untuk mempercepat penghapusan hyperthermia sering menyebabkan berlebihan.
  • Penggunaan tablet paracetamol yang tidak disengajakan oleh orang dewasa di tempat yang boleh diakses. Semua ubat perlu disimpan di mana bayi tidak boleh mendapatkannya. Kanak-kanak suka merasai dan menarik mulut.
  • Gabungan paracetamol dengan anti-radang nonsteroid lain, misalnya, dengan ibuprofen atau diclofenac, boleh mengakibatkan gangguan hati, buah pinggang, keracunan.
  • Penerimaan paracetamol oleh orang yang mengalami kegagalan akut dan buah pinggang. Di bawah syarat-syarat ini, penggunaan dadah adalah dilarang sama sekali.
  • Menggunakan dadah selari dengan minuman beralkohol. Alkohol meningkatkan kesan paracetamol dan menyumbang kepada kerosakan toksik pada hati dan buah pinggang.
  • Penggunaan dadah besar untuk tujuan bunuh diri.
  • Penggunaan berpanjangan dosis besar paracetamol menyebabkan perubahan dalam hati dan buah pinggang. Juga, ubat ini menjejaskan pembekuan darah, thermoregulation.

Perhatikan bahawa dos mematikan rasmi paracetamol adalah 150 mg per kg berat badan dewasa. Tetapi dalam praktiknya, dos yang lebih kecil daripada ubat ini boleh membawa maut, ia adalah individu untuk setiap orang dan bergantung kepada umurnya, prestasi fungsi hati dan buah pinggang.

Gambar klinikal keracunan

Apa yang berlaku jika anda minum banyak paracetamol? Keracunan secara klinikal ditunjukkan 2-6 jam selepas mengambil ubat. Masa perkembangan gejala bergantung kepada dos ubat yang digunakan, umur pesakit, keadaan hati dan buah pinggangnya.

Sila ambil perhatian bahawa kematian dari paracetamol apabila mengambil dos yang mematikan boleh berlaku dalam beberapa jam pertama selepas penggunaannya.

Gejala yang disenaraikan di bawah adalah mereka yang mempunyai keracunan paracetamol.

  • Kesakitan abdomen. Pertama, ia disetempat di dalam perut, kemudian menyebar ke seluruh perut. Sensasi terasa sangat menyakitkan tertumpu pada hipokondrium yang betul kerana kerosakan hati.
  • Mual dan muntah berulang, membawa kelegaan sementara. Dalam muntah, anda boleh melihat sisa-sisa pil mabuk, makanan, hempedu dan jus gastrik.
  • Cirit-birit boleh berbilang dan banyak. Ia berlaku pada latar belakang kembung perut dan kolik usus.
  • Anorexia - kekurangan selera makan.
  • Mulas dan rasa kenyang dalam perut, menyemburkan rasa masam atau pahit.
  • Tachycardia - palpitasi.
  • Perubahan pernafasan, peningkatan kegagalan pernafasan. Mangsa mempunyai sesak nafas.
  • Gangguan sistem saraf pusat. Pesakit mengalami sakit kepala, pening, mengantuk, kelesuan dan kelemahan yang teruk pada anggota badan. Pada permulaan penyakit itu, orang yang diracuni mungkin kelihatan gelisah, gelisah, tetapi kemudian perlahan-lahan ia akan mengalir. Dalam bentuk keracunan yang teruk, perkembangan koma yang mendalam adalah mungkin. Ia juga mungkin rupa kejang yang serupa dengan rawan epilepsi.

Keracunan akut dengan parasetamol boleh mengakibatkan akibat berikut:

  • kegagalan buah pinggang akut;
  • kegagalan hati akut;
  • pendarahan gastrousus;
  • gastritis akut;
  • gangguan irama jantung.

Apa yang boleh menyebabkan penyalahgunaan paracetamol yang berpanjangan

Overdosis paracetamol kronik sangat berbahaya dan menyebabkan gangguan fungsional dalam kerja kebanyakan organ dan sistem. Di bawah adalah keadaan patologi yang berkembang jika anda mengambil paracetamol untuk masa yang lama.

  • Gastritis kronik, ulser peptik yang dicetuskan oleh pedih ulu hati, sakit di perut, menyusu masam. Luka membran mukus perut dan duodenum boleh menjadi rumit oleh pendarahan gastrointestinal.
  • Hepatitis perubatan, sirosis hati. Pesakit sakit sakit di hipokondrium kanan, kulit dan membran mukus yang kelihatan boleh berubah menjadi kuning. Apabila penyakit itu berlangsung, asites berkembang - pengumpulan cecair di ruang abdomen.
  • Kegagalan buah pinggang kronik ditunjukkan oleh edema, mabuk badan, dan kelemahan umum. Mungkin menguning kulit, rupa bau yang tidak menyenangkan dari mulut.
  • Gangguan pembekuan darah, yang boleh dilihat sebagai pendarahan hidung atau dalaman, lebam, petechiae pada kulit.

Pertolongan cemas untuk keracunan akut

Dengan perkembangan keracunan akut dengan paracetamol sebaiknya memanggil briged penjagaan perubatan kecemasan. Semasa dia sedang dalam perjalanan, anda perlu mula menyelamatkan orang yang diracun itu. Dalam hal menerima dos yang mematikan dadah dari pertolongan cemas, prognosis untuk kehidupan seseorang mungkin bergantung

Komponen pertolongan cemas:

  1. Lavage gastrik adalah perkara pertama yang perlu dilakukan apabila mengambil ubat yang banyak. Dengan itu, anda boleh mengeluarkan dari mayat jenazah dadah yang masih belum mempunyai masa untuk masuk ke dalam darah. Untuk membasuh rongga gastrik dengan sendirinya, anda perlu menorehkan satu liter air bersih dan menimbulkan muntah.
  2. Sorben adalah ubat-ubatan yang meneutralkan dan menyahaktifkan toksin dalam sistem pencernaan. Anda boleh mengambil apa-apa ubat dari kumpulan ini, yang ternyata berada di kabinet ubat rumah, sebagai contoh, Polysorb, Enterosgel, karbon aktif, sorbex, atoksil. Sebelum mengambil sorben, anda perlu membaca dengan teliti peraturan untuk mengira dos.
  3. Minum banyak air. Anda perlu minum banyak cecair untuk mempercepatkan pengeluaran ubat oleh buah pinggang. Untuk rehidrasi dan pengurangan sindrom mabuk dalam kes keracunan, air biasa atau mineral pada suhu bilik akan dilakukan.

Rawatan perubatan keracunan akut

Pertolongan cemas disediakan oleh perkhidmatan perubatan kecemasan. Pertama, mereka mengambil sejarah dan cepat memeriksa pesakit. Kemudian lanjutkan ke rawatan utama. Ia terdiri daripada:

  • drops dengan penyelesaian untuk mengurangkan mabuk;
  • dadah untuk peraturan pernafasan dan fungsi jantung;
  • oksigen melalui topeng muka.

Selepas penstabilan tanda-tanda penting, pesakit dibawa ke jabatan toksikologi. Pesakit yang teruk ditempatkan di wad rawatan intensif. Komponen utama rawatan keracunan akut dengan paracetamol:

  1. Pengenalan penawar paracetamol. Penawar untuk ubat ini adalah acetylcysteine.
  2. Gejala untuk menghapuskan gejala (ubat penahan sakit, antiemetik, antispasmodik).
  3. Droppers untuk menghapuskan mabuk. Pelbagai penyelesaian digunakan, misalnya, trisol, glukosa, disol.
  4. Pemakanan diet ditetapkan untuk pemulihan hati dan perut.
  5. Dalam keracunan yang teruk, hemodialisis adalah mungkin - prosedur yang membantu membersihkan darah toksin.

Paracetamol adalah ubat yang sangat popular untuk merawat demam, sakit dan keradangan pelbagai asal. Dalam dos yang tinggi ia adalah toksik, ia memberi kesan kepada hati, buah pinggang, mukosa gastrik, menyebabkan pelanggaran pembekuan darah. Sekiranya berlebihan, perlu segera memanggil SMP dan cuba membersihkan badan ubat dengan mencuci perut, sorben dan minum banyak. Rawatan lanjut dilakukan dalam toksikologi atau resusitasi.

Kesan mematikan paracetamol berlebihan

Doktor dari seluruh dunia mengesyorkan mengambil paracetamol dengan peningkatan suhu badan. Ubat itu benar-benar berkesan, tetapi jika anda tidak mematuhi dos boleh menyebabkan kemudaratan yang besar kepada tubuh, menjadi racun bagi orang dewasa dan kanak-kanak. Majoriti penduduk planet ini tidak mempunyai idea apa yang akan berlaku jika mereka minum 10 tablet paracetamol atau mengambil dos yang melebihi yang dibenarkan.

Maklumat am mengenai paracetamol

Paracetamol adalah febrifuge. Membantu dengan sakit kepala dan mempunyai kesan anti-radang yang sedikit. Ubat ini mempunyai kesan depresan pada sebab peningkatan suhu. Penyerapan bahan dadah berlaku di bahagian atas usus, maka mereka jatuh ke dalam tisu badan; belahan mereka berlaku di hati.

Paracetamol juga boleh dirawat untuk sakit belakang, sakit gigi dan sakit kepala, untuk myalgia dan neuralgia, arthralgia, algomenorrhea. Ubat ini disyorkan untuk mengambil dengan peningkatan suhu badan, yang disebabkan oleh selesema, selesema dan lain-lain penyakit berjangkit.

Bahaya melebihi dos yang dibenarkan

Jika anda mengambil sejumlah besar ubat, maka masalah kesihatan akan lebih buruk daripada demam tinggi. Kenapa ini berlaku? 120 minit selepas mengambil paracetamol, dadah mula memasuki darah. Kepekatan yang paling tinggi dicapai kira-kira 4 jam selepas pentadbiran.

Untuk peneutralan dan penghapusan bahan kimia dari badan, hati terlibat dalam pembiakan enzim yang direka khas, yang dipanggil "glutathione". Enzim bertindak berkesan hanya jika kadar yang boleh diterima ubat telah diterima, dan dengan sejumlah besar bahan kimia dalam badan, glutathione tidak dapat ditangani. Toksin mula bergabung dengan protein hati, membunuh sel-sel hati, yang seterusnya menjadi punca keracunan badan.

Dalam proses metabolisme, toksin masuk ke dalam setiap organ dan ke dalam semua tisu, yang mengakibatkan gangguan fungsi mereka. Asidosis lebih lanjut berlaku (pengasidan darah). Dalam proses keracunan, semua organ menderita, tetapi kesan yang paling negatif adalah pada hati, jantung, pankreas, sistem saraf pusat.

Hitung satu dos untuk kemasukan boleh secara berasingan dengan formula: 60 mg * 1 kg berat. Tetapi borang ini sah untuk kanak-kanak dan orang dewasa yang beratnya sehingga 50 kg. Dos adalah sama dan mesti dihormati, tanpa mengira bentuk pelepasan. Doktor sentiasa mengesyorkan membaca arahan untuk mengelakkan berlebihan atau kesan sampingan.

Overdosis Peringkat

Lebih dos ubat dibahagikan kepada 4 tahap:

  • Symptomatology tahap 1 mempunyai persamaan yang lengkap dengan keracunan biasa. Gejala-gejala biasa: dorongan emosi dan muntah, rasa sakit di seluruh badan. Dalam tempoh masa ini, mustahil untuk mengenal pasti keracunan dengan analisis.
  • Setelah sehari (dalam beberapa kes sedikit lebih lama), peringkat ke-2 bermula. Pada peringkat ini, hati rosak teruk. Tahap keparahan bergantung kepada kadar metabolisme, iaitu berapa banyak masa luka telah merebak ke badan.
  • Peringkat ketiga. Sekitar 3 atau 4 hari nekrosis hati berlaku. Pendarahan berlaku dalam organ, dan ensefalopati berlaku. Tahap glukosa juga mula berkurang, kepekatan bilirubin meningkat, dan enzim hati mula berfungsi dalam mod aktif.
  • Pada peringkat ke-4 yang terakhir, tubuh pulih. Sel-sel hepatik cenderung pulih dengan cepat, tetapi boleh mengambil masa lebih daripada 14 hari untuk pulih sepenuhnya.

Gejala mabuk

Ketoksikan boleh dikenal pasti oleh tanda-tanda pertama, yang mula muncul 2-3 jam selepas mengambil dos yang melebihi yang dibenarkan. Gejala-gejala overdosis termasuk:

  • Keparahan dan kesakitan di hati.
  • Muntah, mual pada pandangan makanan.
  • Malaise dan kelemahan di seluruh badan.

Sekiranya anda tidak memberi perhatian kepada gejala di atas dan tidak meminta bantuan, toksin akan diedarkan ke seluruh badan. Ia akan nyata seperti:

  • Menurunkan tekanan darah.
  • Suhu badan akan mula jatuh.
  • Akan ada sakit perut yang teruk.
  • Berkeringat tinggi.
  • Kekeliruan kesedaran.
  • Hipoglisemia (glukosa darah yang sangat rendah).
  • Trombositopenia.
  • Kekejangan di anggota badan.
  • Kegagalan hepatik dan buah pinggang.

Suatu dos berlebihan dadah membawa bahaya besar kepada seluruh tubuh, tetapi dalam kes apabila dosnya sedikit melebihi, hanya gejala keracunan ringan akan muncul. Berlebihan purata dalam sebilangan besar kes berlalu tanpa gejala dan komplikasi walaupun pada kanak-kanak (bergantung kepada keadaan sistem imun dan ciri-ciri lain badan).

Adalah penting untuk membaca arahan untuk paracetamol, ia mengatakan tentang dos berlebihan, dan berapa pil yang perlu anda minum hanya untuk membawa suhu ke bawah. Adalah penting untuk mengikuti garis panduan supaya tidak berada di katil hospital. Adalah disyorkan untuk tidak mengambil lebih daripada 4 tablet sehari untuk orang dewasa dan 2 kanak-kanak. Menerima lebih banyak akan memulakan proses keracunan.

Pek paracetamol boleh didapati dengan kandungan bahan aktif yang berlainan: 0.2 g., 0.35 g. dan 0.5 gr. Dos harian tidak boleh melebihi 4 gram; Oleh itu, jika anda mengambil 10 tablet ubat dengan bahan aktif 0.2 dan 0.35, maka dos yang dibenarkan tidak akan melebihi. Sekiranya anda makan 10 tablet di mana 0.5 gr. bahan aktif, maka tanda-tanda keracunan ringan mungkin muncul.

Akibat keracunan antipiretik

Selepas overdosis paracetamol, kesannya mungkin berbeza-beza bergantung pada usia orang itu. Ia juga bergantung kepada keadaan sistem imun.

Dewasa

Berlebihan dadah pada orang dewasa disertai oleh komplikasi yang teruk. Rawatan itu dilakukan di hospital selama 21 hari, maka terapi rumah ditetapkan.

Ia penting! Pesakit dengan parasetamol yang berlebihan, yang dapat menyelamatkan nyawa, membangunkan kegagalan hati.

Kanak kecil

Pada kanak-kanak, proses metabolik berlaku dengan ciri-ciri, oleh sebab itu, mereka memindahkan berlebihan dengan parasetamol jauh lebih mudah daripada orang dewasa. Kegagalan hepatik hanya berlaku dalam kes yang sukar.

Rawatan overdosis

Sekiranya gejala-gejala overdosis mula muncul, maka ambulans perlu dipanggil segera. Sebelum ketibaan doktor, anda harus melakukan lavage gastrik: minum sejumlah besar air dan mengambil arang diaktifkan pada kadar 1 tablet setiap 10 kilogram berat badan. Selepas kemunculan gejala pertama, perlu memperkenalkan penawar kepada tubuh dalam masa lapan jam, iaitu asetil cestein. Penawar membantu menghilangkan toksin daripada badan.

  • Untuk penghapusan asidosis - glukosa intravena, hemodez, albumin.
  • Hemodialisis, plasmapheresis.
  • Untuk mengelakkan radang otak - Mannitol.
  • Vitamin yang membantu menguatkan sistem imun.
  • Dari sindrom hemorrhagic - aminocaproic acid, Vikasol.
  • Sekiranya pembekuan darah sangat meningkat, maka plasma akan dimasukkan ke dalam badan.
  • Semasa hypoxia, penyedutan oksigen ditetapkan.
  • Antibiotik.

Anda boleh mati kira-kira 10 gram. dadah (20 tablet 0.5 gr.), diambil sekali digabungkan dengan alkohol. Jika badan lemah, maka 10 gram tanpa alkohol akan mencukupi. Dalam masa yang singkat, kematian berlaku apabila mengambil 20 gram. (40 tablet 0.5 gr.) Satu masa. Apabila mabuk sangat kuat, kehidupan seseorang tidak dapat diselamatkan walaupun dalam rawatan intensif.

Apabila mengambil tablet paracetamol yang mematikan, organ-organ secara beransur-ansur mula gagal (lebih kerap hati), yang membawa maut. Pada asasnya, kematian berlaku pada hari kelima selepas berlebihan yang teruk.

Langkah berjaga-jaga keselamatan

Agar tidak racun ubat, anda perlu mengikuti saranan pakar:

  1. Ambil ubat hanya selepas pelantikan doktor.
  2. Jangan gunakan lebih daripada sekali setiap 4 jam.
  3. Apabila penyakit hati diperlukan untuk mengurangkan dos.
  4. Jangan ambil ubat selama lebih daripada 5 hari.
  5. Dilarang menggabungkan paracetamol dengan minuman yang mengandungi alkohol.
  6. Jauhkan ubat daripada jangkauan kanak-kanak.

Punca penyalahgunaan

Sebab-sebab overdosis ubat sedikit dan termasuk:

  1. Bunuh diri
  2. Rawatan dengan ubat yang mengandungi paracetamol dan paracetamol pada masa yang sama.
  3. Rawatan dengan paracetamol dalam peringkat akut penyakit hati.
  4. Gabungan alkohol dengan dadah.

Perlu diingat bahawa sejumlah besar paracetamol berlebihan berlaku akibat bunuh diri, tetapi hanya 0.9% daripada mangsa tidak dapat diselamatkan.

Ramai yang cuba mengabaikan simptom pertama paracetamol yang berlebihan, yang boleh menyebabkan komplikasi yang serius dan juga kematian. Anda mesti segera menghubungi doktor anda.

Keracunan paracetamol

Paracetamol adalah ubat tidak berbahaya, tetapi jika anda minum banyak, keracunan mungkin.

Gejala pertama keracunan

Untuk mengelakkan akibat yang teruk, perlu mengenali keracunan paracetamol pada peringkat awal yang mungkin. Inilah tugas utama, tetapi ia rumit oleh ketiadaan simptom di pasangan pertama. Perkara pertama yang boleh menyebabkan keracunan - ini adalah ciri-ciri gejala kerosakan hati. Mereka berkembang selepas masa yang singkat selepas keracunan, sementara penawar tidak lagi berkesan.

Terdapat 4 peringkat dengan gejala paracetamol keracunan:

Simptom-simptom yang bersahaja: Rasa sebelum muntah, muntah, keadaan yang menyakitkan

Simptom-simptom yang bersahaja: Bilirubin - pigmen buncit dan petunjuk untuk cara pembekuan darah, boleh melebihi norma dalam hal keracunan yang teruk. Ia juga boleh disertai dengan kesakitan yang tidak menyenangkan di hipokondrium yang betul.

Simptom-simptom yang menyimpang: letusan yang tidak dapat dilakukan terhadap kandungan perut dan gejala kegagalan hati. Nilai bilirubin dan jalur pembekuan darah puncak. Kemungkinan pankreatitis dan kegagalan buah pinggang.

Gejala-gejala: Jika tidak ada hasil yang teruk, maka pemulihan hati akan berlaku. Proses ini mengambil masa beberapa hari hingga beberapa minggu.

Pengiraan dos untuk setiap orang dewasa

Untuk menjadikannya sebagai jelas mungkin, kami akan segera menjelaskan: terdapat 10 keping dalam satu pakej tablet. Jisim keseluruhan pakej ialah 5 gram. Sehubungan itu, 1 tablet berat 500 miligram.

Remaja dari usia 16 tahun dan dewasa ditetapkan penggunaan empat kali sehari, tablet 1 (500ml). Maksimum harian tidak dibenarkan melebihi 4 gram, i.e. 8 tablet setiap 500 gram. Jeda antara dos 4-6 jam.

Adalah lebih baik bagi wanita hamil untuk menghadkan pengambilan ubat ini, dan lebih baik untuk membatalkannya.

Hitung dos untuk kanak-kanak

Ia dilarang untuk diminum untuk bayi di bawah 4 bulan.

Untuk mengelakkan overdosis paracetamol pada kanak-kanak, anda mesti mengikuti arahan di dalam jadual:

Overdosis ubat

Mendapatkan overdosis paracetamol tidak begitu sukar. Tetapi mengapa ini orang yang bijak? Peranan penting dimainkan oleh semua aksesibiliti dadah dan pelepasannya tanpa preskripsi di bawah pelbagai nama. Berterima bahawa banyak paracetamol tidak berlaku. Dia berasa tidak sihat dan demam - untuk membantu paracetamol. Untuk mengelakkan hospital, saya memberikan diri saya rawatan yang kompleks dengan ubat-ubatan anti-sejuk dan untuk bekerja. Satu jam kemudian, mesyuarat itu, dan berasa buruk - membantu ubat bubuk, dicairkan dalam air mendidih. Selalu ada jalan keluar dan berfikir untuk masa yang lama mengenai ubat jenis apa yang tidak diperlukan, kerana pengiklanan di akaun ini sudah mencukupi. Dan beberapa orang berfikir tentang komposisi semua ubat ini. Ini adalah peninggalan yang besar, kerana selalunya mereka semua mengandungi bahan aktif - paracetamol. Dan dengan itu, dos yang berlebihan tidak dapat dielakkan.

Berapa banyak tablet yang dibenarkan untuk diminum? Jika anda minum 5 tablet paracetamol, untuk orang dewasa, ini tidak ada yang mengancam, kerana ia tidak melebihi keperluan harian kritikal. Dan apa yang akan berlaku jika anda minum 10 tablet paracetamol? Seperti yang dinyatakan di atas, kadar harian yang dibenarkan adalah 4 gram, dan dalam pembungkusan 5, iaitu. Lebihannya hanya 1 gram (2 tablet). Adalah penting untuk diperhatikan di sini bahawa kita bercakap tentang penerimaan pada selang waktu pertengahan sepanjang hari. Ini tidak kritikal, tetapi anda tidak perlu percubaan. Adalah penting untuk diperhatikan di sini bahawa kita bercakap tentang penerimaan pada selang waktu pertengahan sepanjang hari.

Di Amerika, paracetamol adalah salah satu daripada beberapa ubat yang boleh dibeli tanpa preskripsi. Oleh itu, untuk mengelakkan sejumlah besar mabuk orang atau kes keracunan dengan parasetamol, dan akibat daripada kematian, langkah-langkah telah diambil. Pihak berkuasa telah menganjurkan program untuk mempublikasikan penduduk tentang bahaya melebihi dos ubat ini.

Darah mematikan

Kepada soalan sama ada anda boleh mati dari paracetamol, doktor menjawab. Dosis mematikan paracetamol adalah 1.945 g / kg berat badan. Sekiranya lebih mudah - ia adalah 2 bungkus seberat 5 gram.

Parasetamol hanya perlu diambil jika anda berasa tidak sihat. Doktor sangat menyarankan agar tidak mengambil ubat mereka sendiri selama lebih daripada 3 hari, hasil yang paling buruk adalah kematian.

Penawar Paracetamol

Adakah keselamatan dalam bentuk penawar? Ya, penawar paracetamol - ada! Ini adalah ubat batuk yang sangat terkenal, acetylcysteine ​​(ACC). Petunjuk untuk digunakan: selepas berlebihan dengan paracetamol, minum ACC dalam masa 7 jam. Dos 300 miligram sehari. Kesilapan bahawa sebagai penawar, karbon diaktifkan dapat menangani masalah ini.

Keracunan paracetamol pada orang dewasa dan kanak-kanak

Paracetamol adalah salah satu analgesik dan antipiretik yang paling biasa di dunia, dengan kesan anti-radang, antipiretik dan analgesik. Ia termasuk dalam senarai produk ubat-ubatan moden yang paling penting dari WHO, dan dalam senarai utama ubat-ubatan penting untuk ubat di Persekutuan Rusia. Walau bagaimanapun, ketersediaan dan kos rendah paracetamol sering menimbulkan overdosis ubat ini dalam semua kategori populasi.

Berapa banyak tablet paracetamol dianggap berlebihan? Apakah sebab dan gejalanya? Apa bantuan pertolongan pertama dapat diberikan kepada mangsa? Betapa berbahaya paracetamol dan bolehkah anda mati jika anda mengambil terlalu banyak pil? Adakah saya perlu berjumpa doktor? Anda boleh membaca tentang perkara ini dan banyak perkara lain dalam artikel kami.

Kesan paracetamol pada badan

Paracetamol adalah putih dengan warna krim cahaya, serbuk kristal, tidak sepenuhnya larut dalam air biasa dan mempunyai penyerapan yang tinggi. Sehingga 98 peratus daripada dadah dimetabolisme di hati, dan separuh hayat purata adalah 2-3 jam.

Farmakodinamik asas paracetamol dikaitkan dengan penghalang enzim cyclooxygenase dan penghambatan pengeluaran prostaglandin. Sebagai salah satu daripada metabolit phenacetin, dadah itu secara kimia dekat dengannya, tetapi mempunyai kesan analgesik dan antipiretik yang jelas, mempunyai kesan anti-radang yang agak lemah, yang pada gilirannya dikompensasi oleh toksisitas rendah, pembentukan methemoglobin yang lemah walaupun pada konsentrasi tinggi dan kemungkinan penggunaan untuk semua peringkat usia kumpulan pesakit, termasuk bayi.

Punca paracetamol berlebihan

Penyebab langsung overdosis dengan paracetamol adalah lebihan yang besar dari dos ubat, baik sekali dan untuk tempoh tertentu. Punca keracunan:

  • Sambutan serentak beberapa ubat-ubatan dengan nama-nama perdagangan yang berbeza, yang mempunyai komposisi paracetamol. Keadaan yang biasa dikaitkan dengan overdosis ubat ini disebabkan oleh literasi perubatan miskin penduduk - untuk melegakan kesakitan dan penurunan suhu, ubat-ubatan kesan yang sama diperolehi yang mengandungi paracetamol, yang, jika diambil serentak, boleh menyebabkan patologi;
  • Penggunaan kumpulan ubat-ubatan yang bersamaan. Penggunaan serentak phenobarbital, asid etacrynic, glucocorticosteroids, antihistamin dan ubat lain bersama-sama dengan paracetamol, dengan ketara meningkatkan kesan toksik yang terakhir dan menimbulkan gejala klasik overdosis;
  • Penggunaan alkohol. Paracetamol, walaupun dalam kepekatan rendah apabila digunakan bersama-sama dengan alkohol, menyebabkan kerosakan hati toksik yang teruk.

Parasetamol maksimum yang dibenarkan ialah 1 gram dos tunggal atau 4 gram sehari bagi orang dewasa dan remaja yang berumur lebih dari dua belas tahun. Ia tidak digalakkan menggunakan dadah selama lebih daripada 5 hari.

Apabila digunakan, 4-5 gram ubat diberi sekali, yang sepadan dengan 8-10 tablet. paling kerap mengembangkan hepatotoksisiti peringkat menengah. Tahap kerosakan toksik yang teruk dibentuk dengan dos tunggal sebanyak 7.5 hingga 10 gram dadah.

Tahap dan gejala paracetamol berlebihan

Tanda-tanda parasetamol yang berlebihan bergantung kepada kedua-dua jumlah ubat yang diambil dan masa berlalu selepas kejadian. Secara konvensional, gejala proses patologi boleh dibahagikan kepada 4 peringkat.

Tanda-tanda peringkat pertama yang berlebihan

Tanda-tanda keracunan yang biasa terbentuk dalam bentuk indisposition, kelemahan, mual dan muntah. Selalunya, manifestasi ini dikaitkan dengan kesan sampingan dadah, serta toleransi yang kurang baik kepada paracetamol secara umum.

Gejala di atas boleh benar-benar "hilang" terhadap latar belakang perkembangan penyakit atau sindrom, untuk meneutralkan manifestasi yang mana parasetamol diambil.

Ia juga perlu diperhatikan bahawa petunjuk makmal utama dalam masa 1 hari selepas keracunan mungkin normal.

Peringkat kedua keracunan

Pada tahap pentadbiran paracetamol seterusnya, 1 hari selepas permulaan patologi, gejala keracunan umum mula berkembang dan meningkatkan intensiti.

Apabila menjalankan analisis biokimia darah, peningkatan kepekatan enzim hati, khususnya, AlAT dan Asat jelas diperhatikan - dalam beberapa kes, petunjuk melebihi ambang 1000-1200 unit seliter.

Peringkat ketiga

Tahap ketiga dicirikan oleh pembentukan gejala-gejala baru seperti avalanche - hati tidak lagi dapat menampung beban dalam hal keracunan, tahap dekompensasi bermula dengan potensi perkembangan nekrosis parenchyma.

Kajian makmal menunjukkan kepekatan enzim hati yang sangat tinggi dalam darah (dari 10 ribu unit seliter dan lebih tinggi), tahap glukosa dan pH umum darah berkurangan, kandungan asid laktik dan peningkatan bilirubin, diagnostik jelas menentukan kehadiran asidosis.

Proses pemusnahan yang digambarkan di atas adalah ciri-ciri derajat teruk pentadbiran paracetamol, bermula dari 3 hari selepas perkembangan patologi.

Punca gejala akut berlaku pada 4-5 hari dan dinyatakan dalam keadaan berikut (keracunan parah dan parah dengan paracetamol):

  • Gangguan saraf dan mental. tanda-tanda biasa termasuk kelemahan seluruh badan, kekeliruan, mengantuk atau pergolakan yang teruk, pening, kehilangan tetap kesedaran, dan kadang-kadang sawan dan koma;
  • Sindrom nyeri Biasanya setempat di hipokondrium yang betul dan sangat tajam;
  • Gangguan dyspeptik. Senarai klasik dalam bentuk cirit-birit, mual, muntah disertai oleh ascites dan edema;
  • Patologi kardiovaskular. Aritmia jantung berganda, melompat mendadak dalam tekanan darah;
  • Manifestasi blokade kanal hepatik dan kencing. Termasuk bau manis yang jelas dari mulut, membran membran mukosa, kulit dan sclera mata, hipotermia umum badan dengan penurunan suhu badan yang ketara;
  • Pendarahan. Ia dinyatakan dalam pendarahan hidung dan lisan dan subkutaneus, pendarahan yang jarang didiagnosis di rongga perut, perut, usus dan organ-organ dalaman yang lain;
  • Pemusnahan hati yang sebenarnya. Ia biasanya didiagnosis dengan kaedah penyelidikan instrumental (contohnya, ultrasound hati), dinyatakan dalam mengurangkan saiz organ;
  • Kegagalan multiorgan lain yang berkaitan dengan sistem.

Gejala paracetamol keracunan peringkat keempat

Tahap terakhir paracetamol berlebihan dalam kes-kes derajat keracunan toksik yang sangat teruk terbentuk 4-5 hari selepas permulaan proses patologi.

Harus diingat bahawa menurut statistik perubatan moden, kira-kira 4 peratus kematian pesakit di kalangan semua pesakit yang didiagnosis dengan keracunan berlebihan dan paracetamol didiagnosis.

Bantuan Pertama untuk berlebihan

Menurut kajian moden, ketoksikan paracetamol dikaitkan dengan pengurangan glutathione yang ketara dalam tubuh dan pengumpulan dinamik perantara metabolik yang tidak diproses dalam bentuk cytochrome P450 - ia mempunyai kesan hepatotoksik pada hati dalam kepekatan tinggi semasa hidro-oksidasi.

pertolongan cemas dengan dos berlebihan paracetamol pada dasarnya bergantung kepada jumlah penggunaan dadah dan kumpulan umur - ini membolehkan jumlah menilai tahap potensi keracunan, dari ringan (tidak memerlukan rawatan khas), kepada teruk (untuk pengenalan segera penawar dan pengangkutan ke NICU pegun).

Aktiviti mudah asas termasuk:

  • Hidangan lambung dengan jumlah besar cecair;
  • Penggunaan karbon aktif atau sorben lain dalam pengiraan 1 gram produk setiap 10 kilogram berat badan;
  • Hubungi pasukan ambulans.

Perlu diingatkan bahawa tindakan di atas berkesan hanya dalam 15-30 minit pertama selepas overdosis paracetamol, apabila sebahagian besar bahan aktif belum mempunyai masa untuk membubarkan dan menyerap melalui saluran gastrointestinal - dalam keadaan ini mencuci cara mekanikal akan mengeluarkan tablet dari perut, dan karbon aktif tidak Benarkan ubat separuh terlarut untuk bertindak.

Tahap penjagaan primer seterusnya ialah penggunaan penawar paracetamol. Paling berkesan dalam ini methionine berkenaan (Ijazah purata keracunan) dan acetylcysteine ​​(keracunan serius) - adalah sumber pertama dan kedua glutathione, yang secara semula jadi mengikat dan membuang perantaraan metabolik paracetamol dan meneutralkan kesan hepatotoxic bahaya pada hati.

Dosun serat asidilitin (untuk dos berlebihan yang teruk):

  • Oral - awal 140 mg per kilogram berat badan, setiap 4 jam pentadbiran diulang dengan penurunan dos 2 kali (dalam agregat, kursus dikira selama 1 hari);
  • Infusi. Dos permulaan yang sama dicairkan dalam 200 mililiter glukosa dan garam, selepas itu secara beransur-ansur menurun pada siang hari.

Dosena penawar methionine (untuk overdosis sederhana dan ringan) adalah 2.5 gram setiap 4 jam pada siang hari.

Bilakah saya perlu berjumpa doktor?

Jika anda tahu dos tepat paracetamol yang digunakan, maka anda boleh menganggarkan potensi risiko kepada badan - kira-kira 5 gram ubat sekaligus boleh menyebabkan keracunan bentuk ringan.

Dari 7 hingga 9 gram paracetamol, yang digunakan pada satu masa, sering menimbulkan perkembangan keracunan sedang atau teruk.

Satu dos lebih daripada 10 gram sekali-sekali - indikasi untuk dimasukkan ke hospital segera.

Untuk tahap parasetamol yang berlebihan dan berat badan yang teruk, anda harus mendapatkan bantuan perubatan yang berkelayakan, walaupun anda telah mengambil langkah pertolongan cemas sepenuhnya dan tepat pada masanya.

Dos yang di atas membolehkan untuk "tulen" Majlis makan paracetamol - bahaya berpotensi sering dipandang ringan kerana penggunaan serentak beberapa ubat-ubatan yang mengandungi bahan aktif yang hadir, serta pentadbiran alkohol, glucocorticoids, phenobarbital, antihistamin, asid ethacrynic, dan lain-lain, memandangkan mendorong mereka kesan patologi toksik daripada ubat utama.

Kesan parasetamol berlebihan

Bentuk parasetamol yang berlebihan boleh menyebabkan komplikasi yang serius untuk badan, baik dalam jangka pendek (sehingga 5 hari selepas keracunan) dan dalam jangka masa panjang (sehingga beberapa bulan).

Lebih dos paracetamol mempunyai kesan khas yang berkaitan terutamanya dengan perkembangan kegagalan buah pinggang akut:

  • Coagulopathy. Gangguan pendarahan sistemik dengan pembentukan pelbagai penyakit pendarahan;
  • Encephalopathy. Kerosakan otak organik dengan pembentukan edema;
  • Sindrom kesusahan pernafasan. Kesusahan pernafasan yang teruk;
  • Sepsis darah. Memasuki patogen ke dalam darah jangkitan bakteria sekunder;
  • Kegagalan buah pinggang. Sindrom disfungsi buah pinggang terbentuk akibat daripada patologi umum di seluruh badan;
  • Fatal. Pada peringkat terminal perkembangan keracunan paracetamol dengan nekrosis besar tisu parenchyma terdapat kebarangkalian kematian yang tinggi.

Ciri-ciri berlebihan pada kanak-kanak

Seperti yang ditunjukkan oleh amalan klinikal moden, kanak-kanak, bersama dengan orang tua, mempunyai risiko tertentu untuk dos berlebihan dengan paracetamol - sebagai peraturan, mereka memerlukan dos yang lebih rendah untuk membentuk luka toksik berbanding orang dewasa.

dos berpotensi berbahaya dianggap 150 miligram ubat setiap 1 kg berat badan kanak-kanak itu, dengan tanda-tanda kegagalan hati berlaku, hanya 4 peratus daripada kes-kes (iaitu ketoksikan keseluruhan dan borang-borang tertentu keracunan tidak digantikan oleh gejala ciri patologi peringkat teruk 1 hari).

Prinsip-prinsip bantuan pertolongan pertama untuk parasetamol berlebihan pada anak-anak termasuk:

  • Lavage gastrik, muntah memaksa dan penggunaan sorben dalam 15-40 minit pertama selepas kes yang direkodkan penggunaan ubat yang lebih biasa;
  • Penggunaan penawar dalam bentuk acetylcysteine ​​(dari 1 hingga 8 jam selepas overdosis) diserap pada kadar 70 mg / kg berat badan pada pencairan 150 mililiter garam;
  • Larangan untuk mengambil antihistamin, phenobarbital, glucocorticosteroids, asid etacrynic, ubat-ubatan yang mengandungi alkohol;
  • Hospitalisasi di hospital dan dijalankan jika perlu, terapi sokongan yang kompleks.

Seperti artikel ini? Kongsi dengan rakan anda di rangkaian sosial:

Barang-Barang Serupa Tentang Pankreatitis

Diet semasa remisi pankreatitis kronik (tanpa penghapusan mekanikal)

Dalam tempoh ini, dengan kesihatan yang baik, sebahagian besar sekatan telah diangkat dan pelbagai produk dan hidangan yang dibenarkan menjadi lebih luas.

Painkillers untuk pancreatitis: apa ubat-ubatan yang boleh didapati?

Keradangan pankreas dicirikan oleh sensasi yang agak tidak menyenangkan. Oleh sebab itu, sangat penting untuk memulakan rawatan dengan kelegaan sakit yang berkualiti tinggi.

Apakah E. coli dan bagaimana ia berbahaya?

E. coli, dalam sains yang dipanggil Escherichia coli, merujuk kepada mikroorganisma biasa yang hidup di dalam usus besar. Bakteria ini mempunyai banyak jenis, ada yang patogenik dan boleh menyebabkan penyakit radang saluran gastrousus, sistem kencing.