Utama Pencegahan

Keracunan paracetamol: gejala, rawatan, pencegahan

Bahan utama dalam komposisi paracetamol adalah acetaminophen. Elemen ini sangat umum, ia adalah sebahagian daripada 200 atau lebih ubat yang ditujukan untuk kedua-dua orang dewasa dan kanak-kanak. Semua alat ini terutamanya merawat penyakit berjangkit, dan juga mempunyai kesan analgesik.

Walaupun paracetamol adalah ubat yang terkenal dan terdapat di hampir setiap rumah, terdapat kes keracunan dengannya. Oleh itu, penting untuk mengetahui dos harian ubat, serta tanda-tanda membesar-besarkan dos.

Bilakah saya boleh mendapat keracunan paracetamol?

Keracunan paracetamol boleh berlaku jika dos yang dibenarkan berulang kali melebihi.

Dua jam selepas mengambil paracetamol, elemen utama ubat itu memasuki darah. Kepekatan maksimum bahan dicapai dalam masa 4 jam. Kemudian, sebagai hasil daripada proses metabolisme, glutathione dirembes oleh hati. Bahan ini mempunyai kesan meneutralkan dan menghilangkan semua toksin dari badan. Seluruh proses dijalankan tanpa rasa sakit dan tidak berbahaya untuk organ dan sistem dalaman hanya jika dos parasetamol berada dalam julat normal.

Sekiranya seseorang mengambil beberapa ubat ubat di dalamnya, maka glutation yang dihasilkan oleh hati mungkin tidak mencukupi untuk meneutralkan unsur-unsur berbahaya. Kemudian toksin yang tertelan akan mula menyambung dengan protein hati dan memberi kesan negatif terhadap sel-selnya, memusnahkannya. Dan badan akan mula menunjukkan tanda-tanda keracunan.

Pada kanak-kanak, paracetamol berlebihan biasanya dikaitkan dengan fakta bahawa dalam suspensi kanak-kanak kepekatan bahan aktif aktif sedikit lebih tinggi. Walau bagaimanapun, ibu bapa tidak mengetahui fakta ini atau tidak memberi perhatian kepadanya. Hasilnya, bayi boleh mendapatkan ubat dos yang lebih besar daripada yang diperlukannya.

Apa dos paracetamol yang dibenarkan

Maksimum dos harian acetaminophen untuk dewasa adalah 4 gram. Bagi kanak-kanak, dos maksimum tidak melebihi 90 miligram per kilogram berat badan.

Sebelum anda mula mengambil parasetamol (atau ubat lain yang termasuk acetaminophen), anda harus melihat kotak dari bawah tablet untuk mendapatkan maklumat mengenai kandungan kuantitatif bahan utama. Dan dengan mengambil kira pengetahuan ini, laraskan dos ubat.

Bagaimana mengira dos paracetamol

Dos paracetamol tidak boleh melebihi 4 kali sehari dari yang dibenarkan.

Paracetamol diambil secara lisan. Ia adalah perlu untuk minum sejumlah besar cecair. Dos yang betul dikira seperti berikut:

  • Sekiranya seseorang kurang daripada 40 kilogram, maka paracetamol diambil 500 miligram.
  • Jika beratnya lebih daripada 40 kilogram, maka ubat diambil 1 gram.

Jumlah ubat per hari tidak boleh melebihi 4 kali. Kursus rawatan untuk ubat-ubatan ini adalah 7 hari. Jika anda menggunakannya lebih lama daripada yang dijangkakan, reaksi negatif adalah mungkin.

Darah mematikan paracetamol

Dos ubat yang boleh menyebabkan kematian ialah 150 miligram per kilogram berat badan. Sekiranya seseorang diberikan bantuan tepat pada masanya, maka keselamatannya mungkin walaupun tanpa akibat kesihatan yang serius.

Kadang-kadang ubat ini menyebabkan kemudaratan yang teruk pada dos yang lebih rendah. Ini berlaku jika tubuh manusia dilemahkan oleh penyakit yang berpanjangan atau pemulihan selepas operasi yang serius. Juga, masalah boleh berlaku jika seseorang mempunyai defisit berat yang jelas.

Paracetamol merosakkan

Walaupun keberkesanan tanpa syarat, paracetamol juga boleh memberi kesan negatif kepada tubuh manusia. Apabila ubat itu memasuki perut, ia segera mula diserap oleh dinding organ pencernaan. Cleavage berlaku di hati, dan residu diproses dikumuhkan dalam air kencing. Tempoh proses ini adalah kira-kira dua hingga tiga jam.

Kadang-kadang pecahan paracetamol berlaku di usus kecil, yang meningkatkan penyerapan tubuh dari pelbagai unsur ubat. Dalam kes ini, hanya sebahagian kecil dikeluarkan dari badan.

Dengan penggunaan parasetamol yang kerap menjejaskan keadaan keseluruhan saluran gastrousus. Terutamanya kesan negatif berlaku pada hati dan pankreas.

Gejala paracetamol keracunan

Pada gejala pertama keracunan paracetamol, rasa sakit pada hipokondrium yang betul berlaku, loya dan muntah

Gejala pertama keracunan dadah muncul 10-20 jam selepas pentadbiran. Keadaan ini boleh dicirikan oleh perkara-perkara berikut:

  • Pesakit telah menyatakan mual dan muntah.
  • Terdapat sakit tajam atau mendesak di hipokondrium yang betul.
  • Kemungkinan kelemahan umum, keletihan, mengantuk.
  • Mengalihkan ke makanan dalam bentuk apa pun.

Selepas 36 jam, tanda-tanda keracunan banyak berubah:

  • Terdapat penurunan ketara dalam suhu dan tekanan darah.
  • Terdapat kesakitan teruk di bahagian perut.
  • Muncul kegagalan buah pinggang akut.
  • Tahap glukosa dalam darah sangat berkurangan.
  • Kiraan platelet berkurang.
  • Terdapat peningkatan berkeringat.
  • Mungkin rupa khayalan.
  • Permulaan kejang mungkin.
  • Juga, pesakit boleh jatuh ke dalam koma.

Jika sekurang-kurangnya beberapa gejala di atas berlaku, pesakit perlu dimasukkan ke hospital.

Gambar klinikal dengan keracunan paracetamol

Keracunan paracetamol adalah sangat berbahaya, jika berlebihan adalah penting dan tiada bantuan disediakan, nekrosis hati boleh berlaku dan dalam masa 4-5 hari seseorang mati

Biasanya, keadaan pesakit dalam kes keracunan dengan paracetamol boleh dicirikan menggunakan empat peringkat.

  • Pada peringkat pertama, gejala yang dinyatakan tidak hadir. Ujian makmal boleh menunjukkan bahawa keadaan organ dalaman berada dalam julat normal.
  • Peringkat kedua bermula 24 jam kemudian (pada kanak-kanak 10-12 jam kemudian) dari saat mengambil ubat. Pada masa ini, pesakit mengembangkan hepatotoksisiti. Gambar klinikal tahap ini mungkin berbeza bergantung pada saiz overdosis, jumlah ubat yang diambil oleh pesakit.

Walau bagaimanapun, dalam apa jua keadaan, menurut hasil analisa mengenai kegiatan Asat, akan dapat melihat perubahan buruk yang terjadi. Dalam kes overdosis, penunjuk analisis ini lebih daripada 1000 IU / l.

  • Peringkat ketiga (tanpa bantuan kepada mangsa) ditandai dengan terjadinya nekrosis hati akut. Sekiranya anda tidak memberikan rawatan kecemasan, pesakit akan mati akibat encephalopathy hati dalam masa 4-5 hari.
  • Peringkat keempat dianggap sebagai tahap regenerasi. Ia boleh berlaku hanya selepas penyingkiran lengkap dadah dari hati. Tubuh mempunyai keupayaan untuk pulih, dan ia biasanya berlaku dalam masa beberapa minggu.

Rawatan utama untuk keracunan paracetamol

Dalam kes keracunan dengan paracetamol, perlu membersihkan perut dan memberi arang aktif.

Sekiranya keracunan dengan parasetamol, adalah mustahil untuk teragak-agak dan adalah penting untuk memberi mangsa bantuan pertama dalam masa. Ia perlu memanggil ambulans dan, sehingga doktor tiba, melakukan tindakan berikut:

  • Adalah penting untuk segera menyiram perut mangsa, memberikannya banyak air dan menyebabkan muntah.
  • Kemudian anda harus memberi karbon diaktifkan pesakit (dos diperolehi daripada pengiraan 1 tablet setiap 1 kg berat badan) atau satu lagi kuat sorben.

Bahan-bahan berikut bertindak sebagai penawar untuk keracunan dengan paracetamol: asetilcystein dan metionin. Mereka perlu dimasukkan ke dalam badan mangsa dalam 7-8 jam pertama dari saat keracunan. Terima kasih kepada bahan-bahan ini, meneutralkan toksin yang terbentuk berlaku, yang kemudiannya dikeluarkan secara bebas dari tubuh.

Jika perkembangan kegagalan hati dicatatkan, prosedur berikut dilakukan oleh doktor:

  • Glukosa dan hemodez disuntik secara intravena (untuk mengelakkan asidosis).
  • Untuk pencegahan pembengkakan otak yang mungkin, rawatan mannitol dijalankan.
  • Sekiranya terdapat masalah dengan pembekuan darah, maka plasma mestilah disuntik.
  • Pesakit juga diberi penyedutan oksigen sekiranya terdapat kekurangan udara.

Rawatan simptomik

Selepas keadaan pesakit telah stabil, glukosa ditadbir secara intravena.

Selepas keadaan kritikal semakin bertambah dan pesakit berada dalam keadaan yang stabil, doktor akan diberi rawatan lanjut. Ia terdiri daripada perkara-perkara berikut:

  1. Diet wajib (dengan penyakit hati).
  2. Glukosa intravena.
  3. Dengan kegagalan jantung maju, gliclazides diperlukan.

Sekiranya keracunan itu membawa kepada akibat yang serius, ia mungkin memerlukan pembedahan (pemindahan hati, pembuangan buah pinggang, dan sebagainya).

Pencegahan keracunan paracetamol

Agar tidak perlu memanggil ambulans dan mengalami keracunan, dan juga untuk mengelakkan ketidakselesaan dalam kehidupan kanak-kanak, anda harus mengikuti peraturan yang mudah.

  • Semua ubat-ubatan tidak boleh dijangkau oleh kanak-kanak.
  • Apabila mengambil paracetamol perlu dipertimbangkan dos yang diperlukan, serta dos harian maksimum. Adalah penting untuk memberi perhatian kepada kotak pil, di mana perlu ada maklumat mengenai kandungan bahan aktif.
  • Jangan menggabungkan ubat paracetamol dan nonsteroidal anti-radang dalam satu dos, kerana ia dapat meningkatkan kesannya dengan ketara.
  • Jangan minum alkohol semasa mengambil paracetamol.
  • Sekiranya paracetamol diambil lebih dari 3 hari, maka metionin, yang mengkompensasi kesan negatif ubat, harus ditambah ke rawatan.

Dos pil yang mematikan

Dos pil yang mematikan

Hampir setiap arahan mengenai penggunaan dadah mempunyai item "Overdose", yang menunjukkan akibat yang mengancam pesakit sekiranya "membuang" ubat tersebut.

Sebagai peraturan, tidak ada tanda-tanda pil yang mematikan. Walau bagaimanapun, adalah perlu untuk mengetahui tentang ini, jika hanya sekiranya berlaku pengambilan secara tidak sengaja, perlu mengenal pasti gejala keracunan dengan betul dan memberi pertolongan cemas.

Terdapat statistik yang menarik, bagaimanapun, di Amerika, tetapi tidak penting. Di negara ini, secara harfiah setiap 19 minit, kerana "kerja keras" dengan ubat-ubatan, satu orang meninggal dunia.

Masalah dengan mengambil pil mematikan hari ini agak biasa. Lagipun, untuk keracunan berlaku, dos hanya 10 kali lebih tinggi daripada biasa diperlukan. Jadi, dos yang mematikan tablet Phenazepam - penenang yang popular - adalah 10 mg.

dos hanya 10 kali lebih tinggi daripada norma yang mematikan

Penunjuk untuk kanak-kanak dan orang tua - dua kali kurang.

Terdapat beberapa sebab untuk overdosis, di antaranya cinta orang untuk rawatan diri adalah penting. Ia juga menyumbang kepada fakta bahawa banyak ubat - dan tidak sama sekali tidak berbahaya - dijual di farmasi tanpa preskripsi.

Seseorang boleh mengambil pil kematian dan sengaja, mahu membunuh diri. Tetapi lebih kerap ia berlaku bahawa ini berlaku sama ada oleh gangguan, atau dalam kes ketidakpatuhan peraturan kemasukan yang disyorkan. Gangguan seperti itu boleh berlaku dengan seorang kanak-kanak yang menemui pakej dengan pil dan memutuskan untuk mencuba mereka seperti gula-gula. Oleh kerana itu, seseorang mesti diselamatkan dan dilakukan secepat mungkin.

Dos yang mematikan Phenazepam, penenang yang popular, adalah 10 mg.

Bagaimana untuk menentukan berlebihan?

Jika pesakit telah mengambil pil yang meningkat, maka tindak balas badan tidak akan jelas: ia bergantung kepada pelbagai faktor, termasuk jantina dan umur. Memainkan peranan dan penyakit di mana ubat tertentu ditetapkan, serta kemungkinan penyakit yang berkaitan.

Sudah tentu, gejala-gejala akan bergantung pada jenis pil sendiri, apa sifat dan mekanisme tindakan yang mereka miliki. Antara yang paling terang dan paling biasa adalah seperti berikut:

  • terlebih dos boleh disertai dengan loya, muntah;
  • pesakit mungkin berasa pening;
  • selalunya keadaan itu diperburuk oleh sakit di perut, gangguan kerusi;
  • kejadian kejang;
  • keracunan seperti ini mengancam untuk menekan dan menghentikan pernafasan;
  • penglihatan adalah terjejas;
  • halusinasi terjadi.

Berlebihan boleh disertai dengan mual, muntah

Reaksi sedemikian, khususnya, boleh menyebabkan paracetamol - ubat antipiretik dan anestetik yang sangat topikal. Dos yang mematikan tablet paracetamol, menurut pelbagai sumber, berkisar antara 50 hingga 75 keping. Sekiranya anda menyatakannya dalam gram, angka tersebut akan seperti berikut: 10-15 g Tetapi sudah apabila mengambil lebih daripada 20 tablet, masalah yang besar dijamin. Jadi, untuk tindak balas di atas, anda boleh menambah berlakunya kegagalan hati akut. Dalam keadaan sedemikian, jika anda tidak segera pergi ke doktor, anda hanya boleh menyelamatkan seseorang dalam sehari melalui pemindahan hati.

Seluruh badan sebagai akibat dari "busting" dengan paracetamol perlahan tetapi pasti terurai, dan setelah seminggu setengah, kita dapat mengatakan: terdapat tablet berlebihan yang membawa maut.

Dos yang mematikan tablet paracetamol, menurut pelbagai sumber, adalah dari 50 hingga 75 keping

Pertolongan cemas

Bantuan "panas pada tumit" secara harfiah boleh menyelamatkan nyawa seseorang. Tetapi, jika terdapat pil yang berlebihan, apa yang perlu dilakukan sebelum memulakan apa-apa tindakan, ia pertama-tama memanggil "bilik kecemasan" atau hubungi pusat kawalan racun dan berunding. Untuk melakukan ini, anda perlu mengetahui nama ubat yang diambil oleh pesakit apabila ia berlaku, dan juga umur mangsa.

karbon diaktifkan adalah penyerap yang sangat baik yang dapat dengan cepat meneutralkan dadah

  • Pertolongan pertama untuk berlebihan dengan pil sebelum kedatangan ambulans akan mencuci perut yang terkena, menyebabkan dia muntah, dan kerana itu, tidak membenarkan ubat itu diserap ke dalam membran mukus. Langkah ini terpakai, tentu saja, jika pesakit tidak sedarkan diri, dan sangat berkesan pada setengah jam pertama selepas mengambil ubat dos yang besar, tetapi tidak lebih dari dua jam.
  • Walau bagaimanapun, berlebihan selepas lavage gastrik tidak akan mengganggu arang diaktifkan - penyerap yang sangat baik yang boleh dengan cepat meneutralkan ubat tersebut. Tablet karbon mesti dihancurkan, dan empat sudu serbuk dicairkan dalam segelas air. Untuk meneutralkan dos tablet yang mematikan bagi seseorang, khususnya, aspirin atau pil tidur, 10 gram karbon diaktifkan sudah cukup.
  • Terhadap tindakan ubat hipnosis atau sedatif, anda boleh menggunakan teh biasa, yang mengandungi dalam bahan komposisinya yang merangsang sistem saraf.

Bagaimana untuk merangsang muntah?

Walaupun di antara gejala-gejala overdosis beberapa ubat dipanggil dan muntah, mengharapkan sehingga ia berlaku dengan sendirinya, tidak perlu, kerana ubat telah diserap, dan mencuci dalam hal ini tidak mungkin dapat membantu.

Penyelesaian mustard kering adalah berkesan untuk menyebabkan muntah

Muntah boleh disebabkan dalam beberapa cara.

  • Penyelesaian berkesan untuk mustard kering atau garam, yang anda perlukan untuk minum sekurang-kurangnya tiga gelas, mencairkan dua sudu serbuk atau garam dalam satu gelas.
  • Anda boleh memberi mangsa satu penyelesaian sabun.
  • Sekiranya anda menekan bahagian atas abdomen dengan telapak tangan anda, ia juga boleh menyebabkan muntah.
  • Dan versi klasik ialah "dua jari dalam mulut", iaitu. letakkan jari di tekak mangsa yang berlebihan.

Perlu diingatkan, dengan kata lain, tentang langkah berjaga-jaga keselamatan: supaya pesakit tidak tercekik pada muntah, perlu mengusik muntah dengan meletakkannya di sisinya atau dengan menetapkannya dengan kepala yang condong ke depan.

Keracunan dapat dielakkan

Saya ingin sekali lagi memberikan frasa yang biasa dari arahan penggunaan ubat-ubatan: simpan di tempat yang jauh dari jangkauan kanak-kanak. Dan kerana kita bercakap tentang kanak-kanak, masuk akal untuk mengingat langkah berjaga-jaga yang perlu.

Dadah harus dijaga dari jangkauan kanak-kanak.

  • Pastikan sama ada dadah memberi anak itu. Lagipun, dengan apa-apa peluang dalam pakej dari pil yang betul, ia mungkin berubah menjadi sama sekali berbeza.
  • Secara kategori tidak disyorkan, memujuk anak untuk mengambil pil, untuk memanggilnya gula-gula lazat.
  • Perubatan cecair biasanya dibekalkan dengan pipet atau sudu ukur. Ia perlu menggunakannya sahaja, maka kemungkinan berlakunya overdosis akan dikecualikan.

Pastikan membaca kandungan risalah sebelum penerimaan.

Jadi persoalannya: "apa jenis pil overdosis boleh menyebabkan kematian?" Tidak timbul sama sekali, kita perlu mengamalkan beberapa peraturan yang mudah. Jadi

  • Sebelum anda mula mengambil ubat-ubatan yang ditetapkan, anda pastinya akan mengenali kandungan risalah, memberi perhatian khusus kepada kesan sampingan.
  • Ikut cadangan doktor yang menetapkan ini atau ubat itu.
  • Jika anda telah ditugaskan kepada pakar yang berbeza, anda harus berunding dengan doktor mengenai kesesuaian ubat yang ditetapkan. Sekiranya terdapat ketidakpastian atau ketidakpastian, adalah lebih baik untuk bersaing dengan rakan sejawat yang selamat.
  • Sekiranya beberapa ubat ditetapkan, maka pil yang berbeza akan diambil setiap kali secara berasingan, dan tidak semua dalam satu segenggam.
  • Pertimbangan kos tidak perlu memaksa anda untuk mengambil ubat yang telah luput.
  • Ikut peraturan dan syarat penyimpanan: suhu, cahaya, kelembapan, dll. Khususnya, tidak disyorkan untuk menyimpan tablet di dalam loker bilik mandi, tidak kira betapa sempurna direka untuk tujuan ini.

Kesan mematikan paracetamol berlebihan

Doktor dari seluruh dunia mengesyorkan mengambil paracetamol dengan peningkatan suhu badan. Ubat itu benar-benar berkesan, tetapi jika anda tidak mematuhi dos boleh menyebabkan kemudaratan yang besar kepada tubuh, menjadi racun bagi orang dewasa dan kanak-kanak. Majoriti penduduk planet ini tidak mempunyai idea apa yang akan berlaku jika mereka minum 10 tablet paracetamol atau mengambil dos yang melebihi yang dibenarkan.

Maklumat am mengenai paracetamol

Paracetamol adalah febrifuge. Membantu dengan sakit kepala dan mempunyai kesan anti-radang yang sedikit. Ubat ini mempunyai kesan depresan pada sebab peningkatan suhu. Penyerapan bahan dadah berlaku di bahagian atas usus, maka mereka jatuh ke dalam tisu badan; belahan mereka berlaku di hati.

Paracetamol juga boleh dirawat untuk sakit belakang, sakit gigi dan sakit kepala, untuk myalgia dan neuralgia, arthralgia, algomenorrhea. Ubat ini disyorkan untuk mengambil dengan peningkatan suhu badan, yang disebabkan oleh selesema, selesema dan lain-lain penyakit berjangkit.

Bahaya melebihi dos yang dibenarkan

Jika anda mengambil sejumlah besar ubat, maka masalah kesihatan akan lebih buruk daripada demam tinggi. Kenapa ini berlaku? 120 minit selepas mengambil paracetamol, dadah mula memasuki darah. Kepekatan yang paling tinggi dicapai kira-kira 4 jam selepas pentadbiran.

Untuk peneutralan dan penghapusan bahan kimia dari badan, hati terlibat dalam pembiakan enzim yang direka khas, yang dipanggil "glutathione". Enzim bertindak berkesan hanya jika kadar yang boleh diterima ubat telah diterima, dan dengan sejumlah besar bahan kimia dalam badan, glutathione tidak dapat ditangani. Toksin mula bergabung dengan protein hati, membunuh sel-sel hati, yang seterusnya menjadi punca keracunan badan.

Dalam proses metabolisme, toksin masuk ke dalam setiap organ dan ke dalam semua tisu, yang mengakibatkan gangguan fungsi mereka. Asidosis lebih lanjut berlaku (pengasidan darah). Dalam proses keracunan, semua organ menderita, tetapi kesan yang paling negatif adalah pada hati, jantung, pankreas, sistem saraf pusat.

Hitung satu dos untuk kemasukan boleh secara berasingan dengan formula: 60 mg * 1 kg berat. Tetapi borang ini sah untuk kanak-kanak dan orang dewasa yang beratnya sehingga 50 kg. Dos adalah sama dan mesti dihormati, tanpa mengira bentuk pelepasan. Doktor sentiasa mengesyorkan membaca arahan untuk mengelakkan berlebihan atau kesan sampingan.

Overdosis Peringkat

Lebih dos ubat dibahagikan kepada 4 tahap:

  • Symptomatology tahap 1 mempunyai persamaan yang lengkap dengan keracunan biasa. Gejala-gejala biasa: dorongan emosi dan muntah, rasa sakit di seluruh badan. Dalam tempoh masa ini, mustahil untuk mengenal pasti keracunan dengan analisis.
  • Setelah sehari (dalam beberapa kes sedikit lebih lama), peringkat ke-2 bermula. Pada peringkat ini, hati rosak teruk. Tahap keparahan bergantung kepada kadar metabolisme, iaitu berapa banyak masa luka telah merebak ke badan.
  • Peringkat ketiga. Sekitar 3 atau 4 hari nekrosis hati berlaku. Pendarahan berlaku dalam organ, dan ensefalopati berlaku. Tahap glukosa juga mula berkurang, kepekatan bilirubin meningkat, dan enzim hati mula berfungsi dalam mod aktif.
  • Pada peringkat ke-4 yang terakhir, tubuh pulih. Sel-sel hepatik cenderung pulih dengan cepat, tetapi boleh mengambil masa lebih daripada 14 hari untuk pulih sepenuhnya.

Gejala mabuk

Ketoksikan boleh dikenal pasti oleh tanda-tanda pertama, yang mula muncul 2-3 jam selepas mengambil dos yang melebihi yang dibenarkan. Gejala-gejala overdosis termasuk:

  • Keparahan dan kesakitan di hati.
  • Muntah, mual pada pandangan makanan.
  • Malaise dan kelemahan di seluruh badan.

Sekiranya anda tidak memberi perhatian kepada gejala di atas dan tidak meminta bantuan, toksin akan diedarkan ke seluruh badan. Ia akan nyata seperti:

  • Menurunkan tekanan darah.
  • Suhu badan akan mula jatuh.
  • Akan ada sakit perut yang teruk.
  • Berkeringat tinggi.
  • Kekeliruan kesedaran.
  • Hipoglisemia (glukosa darah yang sangat rendah).
  • Trombositopenia.
  • Kekejangan di anggota badan.
  • Kegagalan hepatik dan buah pinggang.

Suatu dos berlebihan dadah membawa bahaya besar kepada seluruh tubuh, tetapi dalam kes apabila dosnya sedikit melebihi, hanya gejala keracunan ringan akan muncul. Berlebihan purata dalam sebilangan besar kes berlalu tanpa gejala dan komplikasi walaupun pada kanak-kanak (bergantung kepada keadaan sistem imun dan ciri-ciri lain badan).

Adalah penting untuk membaca arahan untuk paracetamol, ia mengatakan tentang dos berlebihan, dan berapa pil yang perlu anda minum hanya untuk membawa suhu ke bawah. Adalah penting untuk mengikuti garis panduan supaya tidak berada di katil hospital. Adalah disyorkan untuk tidak mengambil lebih daripada 4 tablet sehari untuk orang dewasa dan 2 kanak-kanak. Menerima lebih banyak akan memulakan proses keracunan.

Pek paracetamol boleh didapati dengan kandungan bahan aktif yang berlainan: 0.2 g., 0.35 g. dan 0.5 gr. Dos harian tidak boleh melebihi 4 gram; Oleh itu, jika anda mengambil 10 tablet ubat dengan bahan aktif 0.2 dan 0.35, maka dos yang dibenarkan tidak akan melebihi. Sekiranya anda makan 10 tablet di mana 0.5 gr. bahan aktif, maka tanda-tanda keracunan ringan mungkin muncul.

Akibat keracunan antipiretik

Selepas overdosis paracetamol, kesannya mungkin berbeza-beza bergantung pada usia orang itu. Ia juga bergantung kepada keadaan sistem imun.

Dewasa

Berlebihan dadah pada orang dewasa disertai oleh komplikasi yang teruk. Rawatan itu dilakukan di hospital selama 21 hari, maka terapi rumah ditetapkan.

Ia penting! Pesakit dengan parasetamol yang berlebihan, yang dapat menyelamatkan nyawa, membangunkan kegagalan hati.

Kanak kecil

Pada kanak-kanak, proses metabolik berlaku dengan ciri-ciri, oleh sebab itu, mereka memindahkan berlebihan dengan parasetamol jauh lebih mudah daripada orang dewasa. Kegagalan hepatik hanya berlaku dalam kes yang sukar.

Rawatan overdosis

Sekiranya gejala-gejala overdosis mula muncul, maka ambulans perlu dipanggil segera. Sebelum ketibaan doktor, anda harus melakukan lavage gastrik: minum sejumlah besar air dan mengambil arang diaktifkan pada kadar 1 tablet setiap 10 kilogram berat badan. Selepas kemunculan gejala pertama, perlu memperkenalkan penawar kepada tubuh dalam masa lapan jam, iaitu asetil cestein. Penawar membantu menghilangkan toksin daripada badan.

  • Untuk penghapusan asidosis - glukosa intravena, hemodez, albumin.
  • Hemodialisis, plasmapheresis.
  • Untuk mengelakkan radang otak - Mannitol.
  • Vitamin yang membantu menguatkan sistem imun.
  • Dari sindrom hemorrhagic - aminocaproic acid, Vikasol.
  • Sekiranya pembekuan darah sangat meningkat, maka plasma akan dimasukkan ke dalam badan.
  • Semasa hypoxia, penyedutan oksigen ditetapkan.
  • Antibiotik.

Anda boleh mati kira-kira 10 gram. dadah (20 tablet 0.5 gr.), diambil sekali digabungkan dengan alkohol. Jika badan lemah, maka 10 gram tanpa alkohol akan mencukupi. Dalam masa yang singkat, kematian berlaku apabila mengambil 20 gram. (40 tablet 0.5 gr.) Satu masa. Apabila mabuk sangat kuat, kehidupan seseorang tidak dapat diselamatkan walaupun dalam rawatan intensif.

Apabila mengambil tablet paracetamol yang mematikan, organ-organ secara beransur-ansur mula gagal (lebih kerap hati), yang membawa maut. Pada asasnya, kematian berlaku pada hari kelima selepas berlebihan yang teruk.

Langkah berjaga-jaga keselamatan

Agar tidak racun ubat, anda perlu mengikuti saranan pakar:

  1. Ambil ubat hanya selepas pelantikan doktor.
  2. Jangan gunakan lebih daripada sekali setiap 4 jam.
  3. Apabila penyakit hati diperlukan untuk mengurangkan dos.
  4. Jangan ambil ubat selama lebih daripada 5 hari.
  5. Dilarang menggabungkan paracetamol dengan minuman yang mengandungi alkohol.
  6. Jauhkan ubat daripada jangkauan kanak-kanak.

Punca penyalahgunaan

Sebab-sebab overdosis ubat sedikit dan termasuk:

  1. Bunuh diri
  2. Rawatan dengan ubat yang mengandungi paracetamol dan paracetamol pada masa yang sama.
  3. Rawatan dengan paracetamol dalam peringkat akut penyakit hati.
  4. Gabungan alkohol dengan dadah.

Perlu diingat bahawa sejumlah besar paracetamol berlebihan berlaku akibat bunuh diri, tetapi hanya 0.9% daripada mangsa tidak dapat diselamatkan.

Ramai yang cuba mengabaikan simptom pertama paracetamol yang berlebihan, yang boleh menyebabkan komplikasi yang serius dan juga kematian. Anda mesti segera menghubungi doktor anda.

Keracunan paracetamol - bagaimana untuk mengelakkan berlebihan dan akibat

Semua paracetamol yang terkenal boleh bukan sahaja menjadi penjimatan untuk haba dan sakit, tetapi juga ancaman sebenar kepada tubuh manusia. Jadi apa bahaya paracetamol, berapa lama dan berapa pil tablet paracetamol yang boleh anda ambil, apakah faedahnya dan bahaya, dan bolehkah anda diraculi dengan paracetamol?

Paracetamol atau acetaminophen adalah bahan bukan steroid yang boleh didapati sebagai ubat yang berasingan atau sebagai sebahagian daripada ubat lain di bawah pelbagai jenama dan jenama (misalnya, Dolamin, Pentalgin, Flu Dingin). "Pure" ubat dihasilkan dalam bentuk tablet, kapsul, bentuk cecair untuk orang dewasa dan kanak-kanak, penyelesaian untuk suntikan intramuskular dan suppositori rektum.

Paracetamol mempunyai kesan antipiretik yang jelas, dan ia boleh meredakan kesakitan yang tidak disebabkan keradangan.

Bahan ini tidak menjejaskan membran mukus perut, walaupun dalam hal pentadbiran lisannya. Walau bagaimanapun, untuk mencapai kesan yang cepat, perlu mengambil tablet tidak cecair, tetapi bentuk "cecair" atau lilin.

Bagaimana cara mengambil paracetamol dengan betul

Penerimaan paracetamol memerlukan ketepatan, dan untuk orang dewasa terdapat juga batasan yang ketara - alkohol adalah dilarang, yang pasti akan meningkatkan beban pada buah pinggang dan hati.

Perhatikan! Individu yang mengambil alkohol kerap harus menurunkan dos paracetamol yang disyorkan untuk semua dengan sekurang-kurangnya 1/3.

Sekiranya rawatan dengan paracetamol berlaku sendiri, maka pertama-tama perlu mengkaji dengan teliti arahan dalam perenggan "Kontra" dan "Penerimaan dengan berhati-hati yang melampau."

Selanjutnya, tanpa mengira umur, untuk kesan berkesan ubat diperlukan sebelum setiap pentadbiran menunggu 1 atau 2 jam selepas makan. Bolehkah saya mengambil parasetamol selepas atau sebelum makan? Ia adalah mungkin, tetapi dalam kes pertama kesan terapeutiknya akan berkurangan secara mendadak, dan pada kedua, akibat yang tidak diingini dari pankreas mungkin berlaku.

Anda juga tidak boleh lupa bahawa sebarang bentuk ubat ini perlu dibasuh dengan 100 ml air yang besar dan minimum. Pengecualian adalah penetapan suppositori rektum dan suntikan - tidak perlu air dan anda tidak boleh memberi tumpuan kepada pengambilan makanan.

Peraturan masuk untuk orang dewasa

Tablet (200, 350, 500) hanya boleh digunakan untuk orang dewasa dan remaja yang beratnya melebihi 50 kg. Suspensi dan sirap (250/5 ml, 500/5 ml) juga bertujuan untuk orang dewasa dan kanak-kanak berumur 12 tahun yang beratnya lebih dari 40 kg.

Peraturan dos berikut ada untuk orang dewasa (angka-angka dalam tanda kurungan adalah nombor untuk orang yang kekurangan buah pinggang):

  • dos tunggal purata - dari 200 hingga 400 mg, (250 mg);
  • dos tunggal maksimum - 500 mg, (300 mg);
  • Parasetamol dos harian maksimum adalah 3,000 mg (1,500 mg).

Dos tunggal ini boleh diminum 2-3 kali sehari, tetapi adalah wajar untuk memerhatikan selang yang sama antara dos - sekurang-kurangnya 4 jam, tetapi dengan kehadiran kekurangan buah pinggang, selang masa perlu ditingkatkan hingga 8 jam.

Lilin ditetapkan dari 1 hingga 4 kali sehari, dengan selang waktu 4 jam. Dos tunggal tidak boleh melebihi 1,000 mg, dan maksimum harian 4,000 mg.

Peraturan kemasukan untuk kanak-kanak

Bentuk paracetamol kanak-kanak - penggantungan dengan jumlah bahan aktif dan lilin yang dikurangkan. Sekiranya perlu, anda boleh menggunakan bentuk dewasa, masing-masing, dengan mengira dos yang dikehendaki dalam ml atau membahagikan lilin sebanyak setengah atau 1/3. Selang masa untuk penggunaan bentuk "kanak-kanak" adalah sama seperti orang dewasa - sekurang-kurangnya 4 jam.

Walau bagaimanapun, ahli pediatrik menasihatkan penggunaan suppositori dan suspensi mengikut urutan, yang akan bergantung kepada badan dan respon badan kanak-kanak:

  • Sekiranya badan kanak-kanak naik ke 38 ° C, lilin digunakan. Sekiranya berjaya menurunkan suhu, mereka terus menetapkan.
  • Jika lilin dengan paracetamol tidak membawa hasil yang diinginkan, mereka harus dibuang dan mula menggunakan sirap.

Dos harian maksimum bergantung kepada umur kanak-kanak dan / atau beratnya

Garis panduan umum dan amaran tambahan

Untuk mengelakkan kesan sampingan, perubahan mendadak dalam suhu badan, serta turun naik kesakitan, paracetamol perlu diambil pada selang masa yang tetap, dengan dos minima dan kursus paling singkat kursus.

Berapa hari bolehkah anda mengambil paracetamol tanpa rehat? Walau bagaimanapun, kedua-dua orang dewasa, dan terutamanya kanak-kanak, jika suhu tidak berkurang selama 3 hari, dan kesakitan tidak hilang selama 5-7 hari, penerimaan paracetamol perlu dihentikan dan segera dapatkan bantuan perubatan.

Adakah Paracetamol Berbahaya?

Walaupun paracetamol dimasukkan oleh WHO ke dalam beberapa senarai ubat-ubatan yang perlu dan penting, dan kerana dos terapeutik yang luas, overdosis yang tidak disengajakan dengan paracetamol secara praktikal tidak dikecualikan, harus diperhatikan bahawa ubat tidak hanya memberi kesan sampingan, tetapi juga dapat memberi efek toksik pada hati, buah pinggang, sistem peredaran darah dan kelenjar endokrin.

Kesan sampingan

Hari ini dibuktikan bahawa jika seorang wanita yang hamil dengan janin lelaki mengambil paracetamol terlalu kerap, maka risiko mempunyai seorang lelaki dengan ujian yang tidak diperkecil meningkat sebanyak 16 kali.

Semasa menyusu, ibu muda juga tidak disyorkan untuk mengambil paracetamol, kerana 1% mendapat susu, dan rawatan dengan ubat ini dibenarkan hanya dari 3 bulan.

Pada amnya, perlu diberi amaran - walaupun dos biasa paracetamol, tetapi digunakan untuk masa yang lama dan tidak terkendali, boleh menyebabkan kesan sampingan dan kesan berikut:

  • gangguan sistemik hati dan buah pinggang;
  • belching, pedih ulu hati, kembung perut, cirit-birit, atau sembelit;
  • perubahan dalam gambar darah - leukopenia, pancytopenia, agranulocytosis;
  • keadaan anemia;
  • ruam dan gatal-gatal pada kulit;
  • gusi berdarah;
  • pendarahan dari hidung;
  • angioedema.

Terdapat pertikaian antara saintis perubatan Amerika dan Inggeris. Tuntutan pertama bahawa minat umum pada ibu bapa paracetamol dalam rawatan apa-apa gejala pada kanak-kanak, membawa kepada fakta bahawa 41% pesakit dengan jenis alahan asma bronkial. Pihak British lebih suka tidak meningkatkan keadaan, merujuk kepada tidak mencukupi (sejak tahun 70-an!) Masa pemerhatian untuk kesimpulan statistik, mereka mencadangkan untuk tidak mengubati diri sendiri dan tidak menggunakan febrifuge pada setiap kesempatan yang "mudah".

Ketoksikan parasetamol

Kesan toksik paracetamol pada badan disebabkan oleh fakta bahawa 97% dimetabolisme di hati, dan dikeluarkan dari badan dalam bentuk metabolit bersama dengan air kencing. Oleh itu, kesan sampingan toksik yang paling ketara paracetamol ialah pemusnahan hati.

Ia tidak disyorkan untuk orang yang mempunyai patologi hati untuk menggunakan paracetamol dalam apa-apa dos, kerana dengan kekurangan glutation dalam sel-sel hati, metabolit tidak aktif sulfat-parasetamol menyekat kerja enzimatik sel-sel hati dan menyebabkan nekrosis mereka.

Hari ini telah dibuktikan bahawa jika orang yang minum alkohol kerap mengambil paracetamol, hati pasti akan mula mengurai. Dan ini tidak memerlukan dos toksik parasetamol 7.5 atau 10 g dalam kombinasi dengan sebilangan besar alkohol yang kuat. Adalah cukup untuk minum sedikit lebih daripada 0.5 liter bir sehari (untuk wanita - 0.33 liter) dan pada masa yang sama diubati dengan dos tinggi paracetamol yang dibenarkan, dan hasil yang buruk akan dijamin.

Apa yang akan berlaku jika anda mengambil tablet paracetamol beberapa hari, tetapi secara tetap dan untuk masa yang lama? Jawapannya mudah - kegagalan buah pinggang terminal akan berkembang.

Selain semua di atas, pengambilan jangka panjang dan tidak terkawal paracetamol boleh menyebabkan pendarahan gastrointestinal, yang sering berakhir dengan kematian.

Hidup rak

Apa yang akan berlaku jika anda minum paracetamol yang sudah tamat tempoh? Sudah tentu, ia tidak akan menjadi racun, tetapi akibatnya boleh menjadi tidak dapat diramalkan. Kenapa Kerana setem pengilang pada pembungkusan masa di mana ubat itu diuji. Tetapi apa proses akan mula berlaku selepas penyelesaiannya tidak dipelajari oleh sesiapa pun, dan kajian semacam itu tidak akan dilakukan, berikutan kos yang tinggi dan tidak menentu. Oleh itu, tidak sepatutnya risiko. Jika perlu, lebih baik menggunakan skema yang terbukti, yang diluluskan oleh ahli farmasi di seluruh dunia: + 10% daripada jumlah masa penyimpanan hingga tarikh tamat tempoh.

Pelanggaran Dos

Untuk mencapai overdosis yang kritikal, yang akan menyebabkan kemudaratan atau mengancam nyawa, anda perlu minum lebih daripada 10 tablet paracetamol:

  • dos ambang, yang menjejaskan hati - 10 g atau 20 tablet;
  • dos yang mematikan paracetamol - 20 g atau 40 tablet 500 mg.

Tetapi parasetamol, yang diambil walaupun dalam kuantiti sedemikian, membawa bahaya kepada hati hanya 3.9% daripada mereka yang telah mempertaruhkannya, dan kematian dalam 0.9% daripada kes yang cuba menyelesaikan kehidupan. Dalam selebihnya, majoriti kes, intoksikasi akut atau kronik berlaku dengan gejala dan akibat ciri. Tetapi ia berlaku sebaliknya:

Punca keracunan

Berikut adalah senarai lengkap sebab mengapa anda boleh mendapatkan keracunan paracetamol:

  1. Cuba bunuh diri.
  2. Rawatan serentak dengan paracetamol dan persiapan gabungannya.
  3. Penyakit hati dalam anamnesis.
  4. Gabungan paracetamol + minuman beralkohol.
  5. Pengambilan gabungan dengan asid ektarik, phenobarbital, pengaktif cytochrome P-450, ubat antihistamin atau glukokortikoid.

Keracunan paracetamol - gejala dan peringkat

Dalam perkembangan keracunan, tahap IV dibezakan dengan tanda-tanda indikatif:

  1. 2-24 jam selepas mengambil dos kritikal - keletihan umum, saya ingin tidur, sedikit dan sentiasa nauseated, tetapi muntah mungkin.
  2. 24-72 (96) jam - manifestasi tanda-tanda kerosakan hati yang pertama. Keparahan mereka bergantung pada jumlah "racun" yang diambil.
  3. 72 (96) - 144 jam - kegagalan hati akut berkembang:
    • dalam ujian darah, kepekatan bilirubin dan asid laktik meningkat secara dramatik, tahap glukosa dan ph-darah menurun;
    • terdapat pendarahan - subkutaneus, hidung, dari gusi;
    • Mengantuk memberi laluan kepada keghairahan psiko-emosi dan fizikal;
    • sawan, gangguan ucapan dan halusinasi mungkin;
    • mengejar kesakitan di sebelah kanan;
    • cecair berkumpul di abdomen;
    • kulit dan sclera berwarna kuning;
    • terhadap latar belakang penurunan suhu, demam berkembang;
    • hati menurun dalam jumlah;
    • irama jantung yang pecah;
    • kemungkinan perkembangan edema otak, ensefalopati hepatik, sepsis, koma.

Sebagai peraturan, kematian adalah mungkin untuk 3-5 hari selepas berlebihan.

  1. Sekiranya krisis telah berlalu, maka datang tahap pemulihan. Bantuan tepat pada masanya, rawatan yang mencukupi dan keupayaan sel hati untuk membiakkan semula dengan cepat akan memulihkan kesihatan dalam 3-4 minggu.

Kaedah apa yang membolehkan kita menilai tahap sebenar ancaman overdosis paracetamol dan menetapkan terapi yang mencukupi?

Untuk diagnosis pesat dalam kes keracunan dengan parasetamol, pengukuran kepekatannya dalam darah dilakukan.

Untuk melakukan ini, adalah perlu untuk mengetahui masa yang tepat untuk mengambil dos kritikal dadah. Selepas 4 jam, gunakan rumus-Matthew nomogram, yang membolehkan anda menentukan tahap ketoksikan jumlah yang diterima "racun", dan sama ada perlu mengambil penawar.

Nomogram rumak-Matthew memberikan hasil yang boleh dipercayai (-25%) hanya untuk keracunan akut, dan untuk keracunan kronik atau subacute, serta untuk mengambil gabungan parasetamol dengan tindakan yang berpanjangan, ia tidak digunakan. Dalam kes sedemikian, bantuan pakar-pakar sempit pusat kawalan racun adalah perlu.

Pertolongan cemas dan rawatan

Tindakan pertama yang perlu dilakukan sekiranya berlaku keracunan yang disyaki dengan paracetamol - anda mesti segera menghubungi ambulans! Dan hanya selepas panggilan, basuh perut dengan banyak air suam, dan kemudian ambil dos sorben yang tersedia, mengikut arahannya.

Perhatian! Anda tidak boleh mengambil diuretik sendiri untuk memaksa diuresis. Ia tidak berkesan, dan dalam sesetengah kes bahkan berbahaya, jadi kaedah ini mengeluarkan paracetamol dari badan tidak digunakan walaupun dalam keadaan hospital.

Terapi keracunan paracetamol dijalankan secara eksklusif dalam keadaan hospital, di mana seorang pakar, bergantung kepada keparahan lesi, boleh membuat rejimen rawatan prosedur berikut:

  • lisan, suntikan atau pentadbiran siasatan penawar - V-asetilcysteine, yang dalam kes ringan boleh digantikan dengan Methionine;
  • menggali manitol, glukosa, albumin, hemodez;
  • Berdasarkan keterukan gejala keracunan, antibiotik, suntikan hemostatik, pemindahan plasma, dan penyedutan oksigen digunakan.

Berlebihan pada kanak-kanak

Oleh kerana pada kanak-kanak yang berusia di bawah 6 tahun, metabolisme paracetamol berjalan di sepanjang jalan yang berbeza, kesan hepatotoksiknya kurang jelas dan tanda-tanda kegagalan hati jarang diperbaiki. Oleh itu, keracunan paracetamol ringan pada kanak-kanak boleh dirawat di rumah.

Walau bagaimanapun, ibu bapa harus ingat bahawa ubat, termasuk paracetamol, harus disimpan di tempat yang selamat. Pengambilan paracetamol pada kadar 150 mg setiap 1 kg berat badan boleh menjadi maut untuk tubuh kanak-kanak.

Pencegahan keracunan

Dan sebagai kesimpulan, marilah kita ingat sekali lagi kaedah-kaedah yang akan membantu untuk mengelakkan berlebihan dan tidak akan mengubah ubat menjadi racun:

  • ketat mengikut selang dan selang penerimaan;
  • tidak mengambil pada masa yang sama beberapa ubat yang mengandungi paracetamol;
  • dalam apa-apa hal, berhenti mengambil selepas 5 hari;
  • peminum, "pechenochnik" dan orang tua mengurangkan dos dengan sekurang-kurangnya 1/3;
  • memerhatikan prinsip keserasian dengan ubat lain;
  • Jauhkan Paracetamol daripada jangkauan kanak-kanak.

Dan tentu saja, cara terbaik untuk melindungi diri anda dari keracunan paracetamol adalah dengan berunding dengan doktor.

Bagaimana untuk mengambil Paracetamol dan adakah ia berbahaya kepada kesihatan?

Paracetamol digunakan sebagai ubat antipiretik yang berkesan. Pertimbangkan keberkesanan ubat seperti Paracetamol, manfaat dan bahayanya, kita akan mengetahui dos yang mematikan sekiranya berlaku overdosis atau pentadbiran yang tidak sesuai.

Apakah masalahnya?

Paracetamol adalah agen antipiretik yang berkesan. Diizinkan untuk digunakan oleh orang dewasa dan kanak-kanak, bermula dari saat lahir. Dalam bidang perubatan, ubat ini digunakan hampir sebagai tongkat sihir. Ramai pesakit, tanpa berfikir tentang akibat yang mungkin, menggunakan ubat ini dengan sakit kepala yang sedikit atau sedikit peningkatan suhu.

Walau bagaimanapun, doktor di seluruh dunia memberi amaran: penggunaan salah ubat yang salah dan boleh menyebabkan kesan yang paling tidak menyenangkan. Bahaya ini dipertingkatkan oleh fakta bahawa paracetamol hadir dalam banyak persiapan gabungan - terhadap sakit kepala, untuk rawatan simptomatik terhadap selesema, dan sebagainya.

Apa yang berguna Paracetamol?

Ia membantu untuk mencapai kesan ini:

  1. Suhu badan yang lebih rendah.
  2. Keluarkan sakit kepala yang sengit.
  3. Untuk mengurangkan keamatan edema dalam nasofaring, tekak.

Sudah tentu, terapi ini tidak menjejaskan punca patologi. Walau bagaimanapun, ia mengurangkan keamatan gejala penyakit, yang sangat penting untuk selesema.

Ia perlu menurunkan suhu badan hanya apabila ia melebihi 38 darjah. Apabila nilai subfebril dalam badan menghasilkan bahan antivirus yang berkesan - interferon. Ia membantu melambatkan pembiakan patogen. Doktor tidak mengesyorkan mengambil Paracetamol jika pesakit mempunyai demam gred rendah.

Betapa berbahayanya ubat ini?

Bahaya utama ubat ini ialah ia adalah bahaya kepada hati (sekiranya terdapat lebihan dosis yang disyorkan). Penggunaan ubat yang berpanjangan dan tidak terkawal menyebabkan kegagalan hati akut.

Jangan gunakan Paracetamol dan pesakit yang telah didiagnosis dengan ulser gastrik atau duodenal. Kontraindikasi lain terhadap penggunaan dadah adalah seperti berikut:

  • asma bronkial;
  • kanak-kanak yang baru dilahirkan (walaupun ada beberapa doktor yang masih mengesyorkan minum tablet ini untuk kanak-kanak kecil);
  • trimester ketiga kehamilan;
  • kelemahan imuniti;
  • umur tua

Jika, bagaimanapun, adalah perlu untuk menggunakan ubat ini untuk menormalkan kecemasan suhu badan, maka sebelum mengambilnya adalah perlu untuk berunding dengan pakar tanpa gagal (pelarasan dos mungkin diperlukan).

Kerosakan hati pada kanak-kanak boleh berlaku dengan dos yang melebihi 140 mg sekilogram berat badan. Dalam orang dewasa, dos ini sedikit lebih tinggi - 0.65 gram. Walau bagaimanapun, seseorang tidak boleh berharap untuk "peluang" dan sentiasa mematuhi dos yang disyorkan ubat tersebut.

Kesan berbahaya yang lain untuk mengambil dos Paracetamol yang besar pada badan:

  1. Penembusan metabolit ke dalam darah dan kekalahan akibat sel hati ini.
  2. Kekalahan pankreas.
  3. Kerosakan hati.
  4. Penindasan kesedaran.
  5. Teruk, kadang-kadang kerosakan yang tidak dapat dipulihkan kepada sistem saraf pusat.
  6. Pergeseran pH (pengasidan darah).

Punca keracunan dadah?

Kenapa seseorang boleh diracuni dengan ubat tersebut, walaupun pada hakikatnya semua doktor memberi amaran tentang bahaya rawatan diri, dan arahan untuk digunakan dimasukkan ke dalam setiap pakej? Penyebab mabuk yang paling biasa adalah kecuaian, tidak menyentuh kesihatan mereka. Sering kali seseorang tidak membaca arahan itu, membuangnya ke sampah. Tetapi dia mungkin tidak bertolak ansur dengan dadah atau mungkin kontraindikasi.

Sebab-sebab punca mabuk paracetamol adalah:

  • Cuba bunuh diri.
  • Pengambilan dadah secara tidak sengaja dalam dos yang tinggi, termasuk Paracetamol.
  • Menggabungkannya dengan alkohol (dalam kes ini, walaupun dos ubat yang disyorkan boleh menyebabkan gejala keracunan).
  • Rawatan serentak dengan Phenobarbital, beberapa ubat antihistamin, hormon.
  • Patologi hepatik.
  • Rawatan jangka panjang dengan ubat yang dinyatakan.

Gejala keracunan dadah

Toksikologi membezakan empat peringkat keracunan dengan ubat ini.

  1. Pada peringkat pertama, gejala tidak spesifik muncul. Ini adalah mual, malaise, dan kadang-kadang muntah. Mereka boleh dan mabuk dengan bahan lain.
  2. Satu hari atau lebih selepas mengambil ubat ini, tanda-tanda kerosakan hati mula menunjukkan diri mereka dalam dos yang tinggi. Dalam darah meningkatkan kandungan enzim hati. Oleh itu, penunjuk AST dan ALT meningkat kepada 1 ribu unit.
  3. Selepas tiga hari, kematian sel hati yang teruk berkembang. Kerana encephalopathy hati pesakit, koma secara beransur-ansur berkembang. Aktiviti enzim hati dalam darah sangat tinggi. Kadar bilirubin meningkat dengan ketara. Pesakit membangunkan asidosis, meningkatkan jumlah asid laktik.
  4. Di peringkat keempat, pemulihan berlaku. Hal ini disebabkan oleh fakta bahawa sel hati mempunyai kemampuan untuk pulih.

Bagaimanakah Paracetamol boleh merosakkan hati? Seperti yang telah disebutkan, semasa peringkat keracunan akut, kegagalan akut organ ini berkembang. Gejala beliau ialah:

  • Gangguan mental (mengantuk, menggantikan keceriaan motor, kelemahan, gangguan proses mental, kekeliruan, koma, sawan).
  • Kekurangan selera makan hampir selesai.
  • Mual, muntah, cirit-birit.
  • Oleh kerana asites, jumlah cecair dalam tisu meningkat (di tempat pertama, saiz perut pesakit meningkat dengan ketara).
  • Terdapat pendarahan subkutan, pendarahan yang rosak di dalam gusi.
  • Hypothermia (prekursor coma yang kurang baik).
  • Kemunculan bau hati pada udara yang terpesona.
  • Arrhythmia.
  • Peningkatan saiz hati.
  • Gangguan kerja semua organ.

Diagnosis dan pertolongan cemas untuk keracunan

Jika mabuk paracetamol disyaki, perlu menentukan kepekatan dadah dalam darah. Untuk ini, nomogram Matthew-Roumac digunakan.

Kajian itu perlu dilakukan 4 jam selepas ubat memasuki badan. Ia akan membantu menentukan dengan lebih tepat tahap kerosakan organ, masa yang tepat apabila pesakit minum banyak ubat. Jika kepekatan ubat kurang daripada 150 mikrogram per ml darah, maka tidak ada bahaya kepada pesakit.

Pertolongan cemas untuk keracunan:

  1. Buat lavage gastrik.
  2. Ambil karbon aktif (pada kadar tablet setiap 10 kg berat).
  3. Segera hubungi ambulans.

Video: paracetamol mematikan - spam atau bahaya?

Rawatan mabuk

Penawar (penawar) untuk mabuk adalah ubat Acetylcysteine. Dengan pengenalan dadah tersebut ke dalam badan, produk metabolik toksik Paracetamol dinetralkan dan diekskresikan. Adalah optimum untuk memperkenalkan penawar ini selewat-lewatnya 8 jam selepas keracunan. Penawar boleh diambil secara intravena atau secara lisan (hanya apabila pesakit sedar). Dalam kes ringan, mari kita ambil Methionine.

Terapi simtomatik untuk kegagalan hati:

  • pertukaran plasma, hemosorption;
  • dalam kes-kes yang teruk, hemodialisis;
  • titisan intravena Reopoliglukin, Albumin, penyelesaian glukosa;
  • pengenalan manitol untuk mencegah pembengkakan otak;
  • rawatan dengan vitamin (dalam / dalam pengenalan);
  • pada pendarahan menggunakan Vikasol, Etamzilat, Aminocaproic kepada - anda ditunjukkan;
  • plasma disuntik untuk pelanggaran berat sistem pembekuan darah;
  • Penyedutan oksigen digunakan untuk gangguan pernafasan yang teruk.

Prognosis untuk keracunan dalam kes-kes ringan dan dengan rawatan yang dimulakan pada masa yang tepat adalah baik.

Jadi, jangan membawa Paracetamol ke ubat "selamat". Ubat ini tidak wujud. Sekiranya anda mengesyaki keracunan, anda mesti segera menghubungi ambulans. Hasil daripada penyakit ini bergantung pada bila rawatan dimulakan.

Parasetamol berlebihan

Sumber bahaya

Apabila paracetamol menembusi badan, separuh yang baik memasuki darah selama 2 jam pertama. Ubat ini mencapai kepekatan maksimum selepas 4 jam. Dikeluarkan dari badan tanpa melewati hati. Di bawah pengaruh enzim khas (microsomal) sistem hati, metabolit yang sangat berbahaya terbentuk daripada komponen ubat ini. Neutralisasi berlaku dengan tripeptida bantuan - glutathione.

Kemungkinan mabuk

Apabila badan menerima jumlah ubat optimum, unsur-unsur toksik, akibat metabolisme, terikat oleh glutathione (enzim hati) dan dihapuskan tanpa kesan buruk.

Dengan kemasukan yang berlebihan, apabila ada dos yang berlebihan paracetamol, rizab enzim ini tidak dapat dicapai. Dalam kes ini, metabolit disambungkan ke sel protein hati, yang menyebabkan kematian mereka.

Selain itu, ia menyebabkan keracunan paracetamol.

Kadar selamat

Dos harian untuk orang dewasa tidak boleh melebihi 4g

Kadar harian maksimum untuk orang dewasa dianggap sebagai kadar yang sama dengan 4 gram. Kanak-kanak perlu mengira dos maksimum setiap 1 kg berat badan 90 mg ubat.

Tempoh kursus sepadan dengan 5-7 hari.

Bagi seseorang yang mengidap penyakit hati, dos ini lebih rendah. Kadar satu kali sebanyak 7.5-10 gram boleh menyebabkan keracunan paracetamol.

Darah paracetamol untuk orang dewasa adalah 25 gram.

Menurut arahan, satu kali norma untuk seorang dewasa yang beratnya sehingga 40 kg, kadar 500 mg disyorkan, dan 1 g adalah berat lebih daripada 40 kg. Kekerapan penerimaan tidak boleh melebihi 4 kali.

Punca mabuk

Kepada soalan sama ada paracetamol boleh diracuni tanpa mengganggu dos, jawapannya adalah positif. Keadaan yang sama adalah mungkin dengan alkohol, kehadiran penyakit hati keturunan, amalan puasa, penggunaan ubat bersama (rifampicin, isoniazid, dan lain-lain).

Keadaan yang merangsang keracunan dengan paracetamol adalah:

  • mengambil berlebihan oleh individu yang membunuh diri;
  • penggunaan secara tidak sengaja kadar tinggi apabila mengambil ubat ini pada masa yang sama dan gabungan ubat-ubatan yang mengandungnya (formolol, rinzasip, teraflu, dan sebagainya);
  • bercampur dengan minuman beralkohol;
  • co-administrasi ubat-ubatan yang merupakan stimulan cytochrome (enzim hati yang bertanggungjawab untuk metabolisme unsur asing): ubat hormonal, asid etacrynic, anti-antamine, phenobarbital;

Jangan campurkan paracetamol dengan alkohol

Tanda-tanda mabuk

Apabila keracunan paracetamol berlaku, gejala muncul selepas 10 jam atau sehari:

  • loya, refleks gagah;
  • kesakitan yang tajam di hipokondrium yang betul;
  • kekurangan selera makan;
  • kelesuan dan kelesuan.

Selepas 36 jam, ciri-ciri utama dilengkapi dengan perkara berikut:

  • penurunan suhu badan dan tekanan;
  • nyatakan sakit di perut;
  • kegagalan buah pinggang yang teruk;
  • penurunan glukosa dan platelet dalam aliran darah;
  • berpeluh berlebihan;
  • kecelaruan, kejang, perkembangan koma;
  • perkembangan kegagalan hati dan penyakit kuning.

Dalam kes sedemikian, rawatan perubatan kecemasan diperlukan.

Kursus penyakit ini

Dalam kes keracunan dengan paracetamol, terdapat 4 peringkat. Setiap dicirikan oleh tanda-tanda dan tahap kemudaratan tertentu.

Peringkat I

Gejala tahap ini muncul selepas satu jam atau sehari selepas mengambil ubat. Dengan sedikit bukti tidak dapat dipatuhi.

Sederhana dicirikan oleh loya, peluh, peluh berlebihan, anoreksia, pucat. Hasil kajian makmal pada masa yang sama tetap berada dalam batas yang dapat diterima.

Dengan penyakit yang teruk, hati, sistem kardiovaskular, dan pankreas terjejas dengan ketara. Kesedaran tidak berlaku, tetapi terdapat perencangan yang tidak dinyatakan.

Peringkat II

Tahap kedua keracunan paracetamol dicirikan oleh hati yang diperbesar

Gejala tahap ini boleh berlaku selepas 24 jam atau 3-4 hari. Dalam kes sedemikian, ada rasa sakit pada hipokondrium yang betul, peningkatan dalam hati diperhatikan.

Dalam kes apabila mabuk disebabkan oleh dos perubatan yang sederhana, gejala tidak meningkat, dan pesakit disembuhkan.

Apabila toksemia disebabkan oleh dos berlebihan, kemajuan gejala, hati mengalami, tahap enzim bilirubin dan penanda untuk peningkatan myocardium menjadi 1000 IU / l.

Peringkat III

Gejala timbul selepas 3-5 hari.

Tahap keparahan sedang dicirikan oleh dinamik gejala terbalik dan pemulihan cepat.

Tahap yang teruk dicirikan oleh bentuk toksik kerosakan hati. Petunjuk enzim penanda untuk miokardium lebih daripada 10,000 IU / l dan bilirubin semakin meningkat. Diperhatikan kesedaran terjejas, penurunan kandungan gula. Jaundis dan kegagalan buah pinggang berkembang. Di samping itu, tekanan darah berkurangan serta suhu badan.

Peringkat IV

Ia menjadikan dirinya dirasai selepas 5 hari selepas mengambil ubat yang tinggi. Sering kali, situasi seperti itu berlaku semasa percubaan bunuh diri.

Kegagalan hepatik yang tidak dapat dipulihkan dapat menyebabkan kematian.

Pertolongan cemas

Methionine - penawar untuk keracunan ringan

Selalunya, orang-orang diracuni dengan sengaja dan melalui kecuaian. Jika anda mengesyaki keracunan, anda mesti mengambil beberapa langkah:

  • panggil ambulans;
  • untuk mencuci perut;
  • mengambil ejen sorbing.

Semasa ketibaan pasukan perubatan, pakar akan membuat keputusan untuk dimasukkan ke hospital. Di hospital, penawar Acetylcysteine ​​akan ditadbir kepada mangsa. Tempoh pengambilan ubat ini adalah lapan jam pertama. Ia boleh diambil secara lisan atau diberikan secara intravena.

Dos awal sepadan dengan 140 mg / kg berat pesakit. Selepas itu, setiap 4 jam dos akan dibelah dua.

Dengan tahap ringan, methionine boleh digunakan. Ia perlu diambil pada 2.5 gram. dengan selang waktu 4 jam.

Rawatan lanjut dinyatakan dalam pelaksanaan prosedur simtomatik (jika perlu):

  • detoksifikasi;
  • pemulihan keseimbangan elektrolit;
  • pengenalan manitol untuk mengelakkan pembengkakan otak;
  • terapi vitamin;
  • penghapusan sindrom hemorrhagic (vikasol, etamzilat ditadbir);
  • infusi plasma;
  • penggunaan antibiotik;
  • penyedutan oksigen untuk mengelakkan hipoksia.

Kesan toxemia dengan paracetamol adalah penuh dengan pemindahan hati.

Ramalan boleh dibuat bergantung kepada dos ubat yang digunakan, bantuan dan rawatan yang tepat pada masanya, serta terapi yang mencukupi.

Barang-Barang Serupa Tentang Pankreatitis

Adakah mungkin untuk menyembuhkan pancreatitis sepenuhnya: pendapat ahli

Punca dan gejala penyakitUntuk mengetahui cara menyembuhkan pankreatitis kronik atau bentuk patologi akut, adalah perlu untuk menubuhkan punca perkembangannya.

Kubis Cina dengan pankreatitis

Kubis Beijing adalah salah satu spesies keluarga kubis - sayuran dengan daun lembut yang membentuk kepala bujur panjang. Ia digunakan untuk menyediakan pelbagai hidangan - baik dalam bentuk segar dan dalam proses.

Kefir dengan pankreatitis

Kefir adalah produk yang sangat baik yang praktikalnya tidak ada kontraindikasi untuk digunakan dan menyediakan tubuh manusia dengan banyak bahan berguna. Bagi mereka yang mengalami radang pankreas, ia berfungsi sebagai sumber protein yang sangat baik untuk aktiviti normal organ ini.